Otřesný pohled čekal ve středu na veterinární inspektorku Krajské veterinární správy Karlovarského kraje Lenky Müllerovou v opuštěném domě v Kaceřově na Sokolovsku. Když za pomoci policie otevřela dveře objektu, našla v něm zuboženého rotvajlera. Další pes, malý kříženec, byl mrtvý. Vše nasvědčuje tomu, že byl utýraný.

Krajská veterinární správa se na místo vydala poté, co jí podezření na týrání zvířat ohlásili samotní občané. Ti z domu slyšeli štěkot a vytí. Nejprve obou psů, později už jen jednoho, druhý uhynul.
Psi byli v domě zavření několik týdnů. Kříženec zřejmě zemřel vyčerpáním a na podchlazení. Všude po místnosti byly psí výkaly a plechovky od psích konzerv.

Rotvajlera převezla do chebského útulku v Horní Hraničné v kritickém stavu ošetřovatelka Marie Lokingová. „Byl vyhublý a ve stresu,“ řekla Lokingová, která odebraného psa od veterinářky převzala.

„Choval se apaticky. Přesto nikdo nevěděl, co bude dělat, když ho budeme chtít odvést ze známého prostředí.“
Zvíře je nyní ve špatném zdravotním stavu v útulku. „Jsou mu tři roky a údajně celou dobu nechodil ven,“ poznamenala Lokingová.
„Pes je celkově zanedbaný a podražený ve vývinu, má ochablé svalstvo a neuvěřitelně přerostlé drápy. Když jsme ho vyváděli z domu, bál se i chodit,“ řekla. „Můžu říct, že i mě se udělalo nevolno, když jsme s veterinářkou do objektu vstoupily,“ uvedla.
„Podle majitele psů bylo mrtvému zvířeti dvanáct let a přestože se jeho věk podle zkažených zubů nedal přesně určit, shodly jsme se na tom, že byl pes zcela určitě mladší,“ upřesnila Lokingová.

„Je to první případ, kdy policie využila nového zákona a vstoupila do objektu bez povolení, jen na upozornění občanů. Za to jim děkuji. Občanům i policii,“ řekla.
„Psovi nyní bude veterinář věnovat zvýšenou péči a musím jej pomalu začít socializovat a zvykat na normální život,“ zakončila.

„Inspektorka na místě konstatovala, že se jedná o neadekvátní zacházení a zanedbanou péči a psa majiteli odebrala,“ uvedla ředitelka Krajské veterinární správy Mária Slepičková.

„Majitele, který se později dostavil a na místě se psa vzdal, bude nyní vyšetřovat policie,“ řekla. Inspektorka na něj totiž ihned podala trestní oznámení.
Dům patří muži, který trvale žije v Chebu. Na policii podle informací Deníku přiznal, že psy jezdil krmit asi jednou za čtrnáct dní. V pokoji, kde zubožení psi žili, vždy vysypal hromadu granulí a do kýble nalil vodu. Týdny pak byli psi dál v domě zavření. Majiteli teď hrozí rok vězení nebo peněžitý trest. „Muž je podezřelý z trestného činu týrání zvířat,“ informovala tisková mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

Místním lidé nad případem týrání zvířat kroutí hlavou. „Podobný případ tady nepamatuji. Je to hrozné,“ řekla starostka Kaceřova Miroslava Zadražilová.

(Jiří Drozdík, Nataša Šmatová)