Zákaz řízení až na rok a desetitisícová pokuta hrozí lidem, kteří jezdí bez státních poznávacích značek, mají je nečitelné, případně namontovali na svůj vůz registrační značky z jiného auta. Vyplývá to z novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která před dvěma týdny prošla parlamentem.
„Případy, kdy motoristé zneužívají registrační značky jiných vozidel, jsou poměrně časté,“ uvedla vrchní asistentka karlovarského dopravního inspektorátu Eva Plíhalová. Podle zkušeností dopravních policistů jsou řidiči ochotni udělat cokoliv, aby unikli postihu. „Například odmontují přední značku, aby nebyla v záběru policejního radaru. Vypátrat pak takové vozidlo je prakticky nemožné,“ vysvětlila Plíhalová.
Těmto nešvarům by měla novela zamezit.
„Já si stejně myslím, že se nová pravidla zase dotknou jen těch slušných řidičů,“ uvedla Jana Švecová z Chebu.
„Hříšníci si vždy najdou možnost, jak se postihu vyhnout a neumím si dost dobře představit, jak budou policisté kontrolovat, zda je SPZ na vozidle namontována podle předpisů. To budou chodit s vodováhou nebo úhloměrem?“ podivovala se. „A jak budou měřit, jestli je značka čitelná za snížené viditelnosti? Asi si budu vozit v autě hařík a pravidelně SPZ ´pucovat´.“