Řidiči v regionu měli v sobotu jedinečnou šanci, jak si nechat zkontrolovat vozidlo ve stanicích technické kontroly, aniž by za to zaplatili. Konala se zde totiž akce s názvem Den bezplatné technické kontroly vozidel.

Ten se uskutečnil na dvou místech na Chebsku, a to v Mariánských Lázních a v Chebu vždy od 9 do 12 hodin. „Kontroly byly zaměřeny především na podvozek vozidla, geometrii přední nápravy, účinnost a souměrnost brzd a především pak na osvětlení vozidla,“ informovala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

Svůj vůz si nechalo v Chebu bezplatně zkontrolovat celkem 40 řidičů, v Mariánských Lázních pouze 31. A to i přes to, že se po silnicích Chebska projhání více než 1 300 Škodovek 120. Ty jsou už zastaralé a mohou mít mnoho závad.

Mnoho řidičů sem zajelo především kvůli prevenci. „Hodně cestuji, a tak je pro mě důležité vědět, zda je moje auto v pořádku,“ uvedl jeden z nich, Jiří Zemánek z Chebu. „Byl jsem na bezplatné prohlídce již dvakrát, a pokaždé se mi to vyplatilo,“ doplnil.

Někdy dokázali řidiči i překvapit, s jakým vozidlem do stanice technické kontroly přijeli. „Stalo se mi, že sem dorazil ´šofér´ s favoritem a měl ho úplně zkorodovaný,“ uvedl šokovaný vedoucí technické kontroly v Chebu Miroslav Tegler. „Mohl tím ohrozit i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích,“ doplnil. I na bezplatné kontrole vozidel se našlo několik hříšníků s různými závadami na vozidle.

„Nejčastější zjištěnou závadou byla nedostatečná účinnost brzd, geometrie a osvětlení vozidla,“ konstatovala Martina Hrušková.
Hodně přítomných řidičů dbalo především na bezpečnost ve svém voze. „Autem jezdím docela často a bezpečnost je pro mě to nejdůležitější. I když se kontrolám vozidla věnuji soustavně, není od věci takovou akci využít,“ řekl senior Vojtěch Mikula z Podhradu. Řidiči měli také na této akci možnost se od policistů dozvědět i doplňující informace. „Řekli jsme řidičům o možnostech zabezpečení svých vozidel, jak se správně zachovat při dopravních nehodách a mnoho dalších informací,“ konstatovala Hrušková.