Zachráněný život mají na kontě dva strážníci chebské městské policie – Monika Rendlová a Oldřich Orság. Třiapadesátiletý muž v neděli ráno zkolaboval kousek pod chebským městským úřadem. Někdo sice zavolal strážníky, pomoc mu ale nikdo neposkytl. Až strážníci. Podle odborníků má díky pohotové reakci muž daleko větší šanci na přežití.

„Zachovali se opravdu příkladně a rozhodně dali muži šanci na přežití,“ konstatoval zasahující lékař Antonín Nikodem. „Neztráceli čas a hned začali dělat to, co se dělat má. Myslím, že by si strážníci zasloužili pochvalu. U všech se nesetkáváme s takto pohotovými a příkladnými reakcemi,“ řekl.

Pacienti bez pomoci laiků nemají při zástavě srdce příliš velkou šanci. I při seberychlejším zásahu se zdravotníci nikde na světě na místo nemohou dostat před dobou, kdy dochází k poškození zdraví. Pokud kolemstojící nepomohou, jsou šance člověka minimální. „Bez takových lidí to nikde na světě nejde. A strážníci opravdu neváhali,“ popisoval lékař. „Když neodpovídal, položili ho zem a okamžitě začali s resuscitací.“ Ví, že mnozí lidé nechtějí přistoupit k dýchání z úst do úst. Masáž srdce ale v tomto případě dává šanci na přežití.

„Strážníkům se podařilo obnovit srdeční činnost,“ sdělil mluvčí krajské Rychlé záchranné služby Lukáš Hutta. „Muže jsme poté odvezli na ARO do karlovarské nemocnice.“ Také mluvčí konstatoval, že se nestává často, aby takto pomohli 'nezdravotníci'.

Monika Rendlová a Oldřich Orság berou pomoc jako samozřejmost. Shodli se, že je náplní jejich práce pomáhat lidem.
„Jen nás mrzí, že se nám nepodařilo pána vzkřísit ještě o něco rychleji,“ posteskl si Oldřich Orság. „Smůla byla, že se to stalo v neděli ráno. A v tu chvíli se příliš lidí na chebském náměstí nevyskytuje.“

A jak vypadala situace očima městských policistů?
„Na místo nás vyslal velitel stálé služby,“ popisovala Monika Rendlová. Někdo totiž zavolal, že je na náměstí muž opřený o dveře. „Pokoušeli jsme se ho vzbudit. Kolega muži zvedl hlavu a viděl, že nemá zdravou barvu a má otevřené oči. Šla jsem tedy zavolat záchranku a kolega se pokoušel nahmatat tep, což se mu nepovedlo. Pak jsme ho začali resuscitovat.“ Vzápětí přijeli záchranáři, kteří si pacienta převzali.

„I přes to, že jsme již pacienta převzali do naší péče, strážníci nám pomáhali například s jeho identifikací,“ dodal ještě zasahující lékař.
Pro Moniku Rendlovou i Oldřicha Orsága šlo o první zkušenost s podáním první pomoci. „Máme radost, jestli jsme tomu člověku pomohli,“ shodli se. A to také v tom, že snad již delší dobu nebudou muset znalosti první pomoci zúročovat.