Bolest a moudrost, Sasanka, Martinův plášť. To jsou některé z projektů chebského Dobrovolnického centra (DC) při farní charitě v Chebu.

Bolest a moudrost je o navštěvování seniorů a nemocných osob v sociálních zařízeních či doma, Sasanka pomáhá rodinám s postiženými dětmi. Martinův plášť znamená služby charitního šatníku ve spolupráci s chebskou noclehárnou Betlém.

Tyto akce oslovily i chebské středoškoláky Denisu Leichtovou, Kateřinu Hrnečkovou a Ludvíka Egera.

Děvčata si pro svou činnost vybrala Sasanku. „Takové školení jsem absolvovala poprvé a už se těším na další,“ řekla Denisa Leichtová. „Jen jsem čekala, že už se bude něco dít, a moc se těším na svou první návštěvu, i když zatím nevím, co mě čeká,“ uvedla.

„Mě na školení přivedla hlavně zvědavost a snaha pomoci lidem,“ přidala se Kateřina Hrnečková. „Zatím jsem žádné školení neměla a nemám ani zkušenost v práci s dětmi. Chtěla bych to dělat, jak nejdéle to půjde. Myslím, že mi to pomůže i ve studiu. Chci pracovat jako dětská zdravotní sestra a budu mít alespoň praxi,“ poznamenala.

Ludvíka Egera zaujal projekt Bolest a moudrost. „Senioři toho dost zažili a můžu se od nich dozvědět hodně zajímavého, také mám dobrý pocit, že jsem pro někoho něco udělal, že se ti lidé v mé společnosti nějak zabaví a rozptýlí,“ řekl na otázku, proč právě senioři. „Alespoň na chvíli přestanou myslet na své zdravotní potíže. Už měsíc navštěvuji léčebnu dlouhodobě nemocných. Ti lidé tam mají nejméně kontaktů s vnějším světem a potřebují něco takového,“ řekl.

„Jednou jsem se účastnil supervize, což je spíše skupinové sezení. Člověk tam dostane rady a návody k řešení určitých situací. Hned když jsem vykonával svou první návštěvu, byla v léčebně umírající paní. Ta blízkost smrti je dost náročná na psychiku. Já hlavně musím své myšlení přizpůsobit myšlení starších lidí. Doteď jsem se pohyboval jen mezi mladými,“ svěřil se.

Jak dodal, podle něj najít si dvě hodiny týdně k vykonání návštěvy by neměl být pro nikoho takový problém.
Například v Německu je běžná praxe, že mladí pomáhají v dobrovolnických organizacích.