VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační poplatky zřejmě uvíznou v právní pasti

Chebsko - (rozbor právníka) - Před krajskými volbami, ale hlavně po nich začali sociální demokraté vážně slibovat, že pacienti v krajských nemocnicích nebudou platit tzv. regulační poplatky. Deník požádal plzeňského experta JUDr. Jaroslava Svejkovského o právní názor na snahy krajských politiků obejít uzákoněnou povinnost.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Jaroslav SvejkovskýFoto: DENÍK/Archiv

Jaroslav Svejkovský je členem legislativní rady vlády a úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví při zpracování právního rámce zdravotnické reformy. Předseda vlády Mirek Topolánek si ho vybral jako konzultanta, když se připravoval na úspěšnou obhajobu zdravotnických poplatků u Ústavního soudu.

Vaše advokátní kancelář udělala obsáhlý rozbor uvažované změny v úhradě zdravotnických poplatků. Jakou šanci mají sociální demokraté odstranit poplatky, aniž by porušili zákon?
Úhrada poplatků je upravena zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Zákon stanoví, že každý, kdo užije hrazenou zdravotní péči, je povinen příslušnému zdravotnickému zařízení zaplatit regulační poplatek. Jakékoli porušení tohoto ustanovení je protiprávní.

To znamená, že odpuštění těchto poplatků je z právního hlediska nemožné?
Zákon o veřejném zdravotním pojištění je normou kogentní nikoli dispozitivní…

Promiňte, můžete to vysvětlit i pro laiky?
Chtěl jsem zdůraznit, že ustanovení zmíněného zákona jsou závazná a nelze je obejít například ani smluvní dohodou mezi pacientem a lékařem. Jakýkoli úkon, který by obcházel placení poplatků, by byl navíc neplatný ve smyslu paragrafu třicet devět občanského zákona, neboť by se jednalo o právní úkon, který je v rozporu se zákonem. Takže nikdo, ani kraj, nemůže nerespektovat takový předpis.

Funkcionáři ale dávají jasně najevo, že jsou připraveni od nového roku hradit poplatky za lidi z veřejných prostředků. Dokonce už na to vyčlenili peníze v krajském rozpočtu.
Pokud by kraj chtěl platit přímo za pacienta, pak by to byl neplatný právní úkon. Takovým postupem by se naplnily možná i skutkové podstaty několika trestných činů. Například by porušil povinnost při správě cizího majetku. Eventuálně by mohlo jít o zneužívání pravomoci veřejného činitele, a to s ohledem na možný fakt, že by představitelé kraje proplácením poplatků opatřili někomu jinému neoprávněný prospěch.

Zřejmě narážíte na to, že lidé, kteří by se léčili v krajských nemocnicích, by byli zvýhodněni proti pacientům ostatních zdravotnických zařízení, kde by se poplatky dál platily.
Ano. Ale v této souvislosti bych chtěl upozornit na hrozbu dalších porušení zákona. Pokud kraj hrazení poplatků vztáhne jen na některé nemocnice, pak by narušil hospodářskou soutěž. Jednalo by se konkrétně o zneužití účasti v hospodářské soutěži jen ve prospěch nemocnic, které kraj buď zřizuje v podobě příspěvkových organizací, nebo v nichž je akcionářem. Mohlo by se jednat i o trestné činy proti hospodářské kázni, a to například pro porušování závazných pravidel hospodářského styku, popřípadě i trestný čin nekalé soutěže. Je také otázkou, zda by nedošlo k naplnění skutkové podstaty paragrafu sto čtyřicet osm trestního zákona, tedy zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Připusťme, že ani tyto hrozby kraje nezastaví a budou chtít převzít břemeno poplatků na sebe.
Pokud by i přes uvedená upozornění kraj chtěl platit občanům za úhradu regulačních poplatků, pak by musel uzavřít s každým darovací smlouvu, neboť jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení na straně zmíněných občanů. Ještě je otázkou, za jakou kategorii občanů by kraj platil, jestli za všechny pacienty v příslušných zdravotnických zařízeních nebo třeba jen za občany kraje.

Je to významné, když by kraj rozlišoval, jestli někdo má nebo nemá nárok na proplacení poplatků?
Ano, to je zásadní věc. Kdyby kraj například hradil poplatky jen občanům, kteří byli ošetřeni v krajských nemocnicích, tak by diskriminoval ostatní. A to je protiústavní. Podle článku jedna Listiny základních práv a svobod jsou lidé svobodní a rovní v důstojnosti i právech. Rovnost lidí nemůže být omezena žádným právním předpisem ani obecním rozhodnutím samosprávního celku.

Co by to znamenalo, kdyby kraj měl uzavírat s každým pacientem darovací smlouvy?
Darovací smlouva by musela naplnit všechny znaky nejen z občanského zákona, ale i všechny podmínky pro darování dle zákona o krajích. S darem by musel vyslovit souhlas nejen dárce, ale též obdarovaný. Příjemce takového daru by musel respektovat příslušná ustanovení zákona o dani darovací. Kraj pak by měl povinnost každou ze smluv schvalovat příslušným procesem dle zákona o krajích, tedy před uzavřením takové darovací smlouvy by hejtman musel dostat souhlas krajské rady. Jakýkoli jiný postup by opět znamenal porušení práv při správě svěřeného majetku, překročení pravomoci veřejného činitele apod. Dovedete si představit, jaký aparát by kraj musel mít, aby zvládal tuto agendu.

Myslíte si, že ČSSD věděla, co riskuje, když ve volbách slibovala odpuštění poplatků?
Nevím. S ohledem na závažnost hrozících porušení zákonů neměla předvolební rétorika kandidátů, kteří se dovolávali zrušení poplatků, velký význam. Tato provolání byla naprosto protiprávní.

ČSSD to ale myslí vážně a už naznačila mechanismy, jak se hodlá vypořádat s platbami v nemocnicích a v lékárnách. Zjednodušeně řečeno, buď by kraj poslal peníze za pacienty nemocnicím dopředu, nebo naopak by převzal dluhy, které by vznikly tím, že pacienti by při ošetření nic neplatili.
Tím se nic neřeší, takové úvahy narážejí na řadu právních překážek. Například podle zákona o zdravotním pojištění je splatnost poplatku upravena k okamžiku poskytnutí zdravotní péče. Takto určenou dobu splatnosti nelze obejít. Takže platby předem nebo dodatečně jsou vyloučené. V případě dluhů se vedle toho předpokládá dohoda s dlužníkem a souhlas věřitele, to znamená opět extrémní administrativní zátěž.

Můžete ve zkratce shrnout závěry vašeho obsáhlého právního rozboru?
Jediným možným způsobem úhrady poplatků je uzavírání darovacích smluv. Ještě před tím ale kraj musí dokázat, že se rozhodnutím platit za občany nedopouští protiústavní diskriminace a nedovolené veřejné podpory, že neporušuje pravidla hospodářské soutěže a respektuje předpisy o hospodaření s majetkem a další zákonné normy.

Nebylo by nejjednodušší zrušit zákon o veřejném zdravotním pojištění?
Tento zákon, respektive i jeho část ohledně regulačních poplatků, je součástí právního pořádku. Projednával ho i Ústavní soud, který zamítl stížnost vedoucí k jeho zrušení. Tento zákon je třeba respektovat.

Zabývá se legislativní rada vlády tím, co by z právního hlediska přineslo obcházení regulačních poplatků?
Nezabývá. Rada je poradní sbor, který neposuzuje obcházení zákona. Řeší soulad nových navrhovaných norem s právním pořádkem.

Celý rozbor Jaroslava Svejkovského najdete zde: Rozbor

Autor: Jan Pertl

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: trafika Don Pealo v OD Prior, Svobody 6, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: otevírací doba prodejny (Po-Pá 7:00-19:00 h, So 7:00-17:00 h). Náplň práce: trafika Don Pealo (prodej tabákových a alkoholických výrobků, kuřáckých potřeb a vína). Nabízíme: stravenky v hodnotě 80,- Kč, dovolená navíc, zaměstnanecké slevy, vánoční bonus, příspěvek na dovolenou v hodnotě 5.000,- Kč). Kontakt pro zájemce: e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (Po-Pá 9:00-18:00 h).. Pracoviště: Peal a.s. -006, Svobody, č.p. 2094, 350 02 Cheb 2. Informace: Michal Drahoš, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 22 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbáři - zámečníci - mechanici strojů a zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslový park 13, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný dle dohody. Pracovní úvazek 37,5 hod/týdně. Pracovní doba: pracovní týden tvoří 5 po sobě jdoucích pracovních dní; začátek v neděli ve 22:00 h (v případě noční směny) a konec v pátek ve 22:00 h (v případě odpolední směny); směny jsou v délce trvání 8 hodin (včetně 0,5 hodinové pauzy na oddych); směny se střídají po týdnu (tj. 1x týden noční směny, 1x týden odpolední směny a 1x týden ranní směny). Požadujeme: výuční list v oboru "zámečníci" nebo "opraváři pro stroje a zařízení", ochota učit se, spolehlivost, zkušenost se svářením, zkušenosti s výstavbou výrobních linek a s údržbou mechanických částí strojů a praxe ve výrobním podniku jsou výhodou. Nabízíme: perspektivní zaměstnání, možnost profesního růstu, zázemí stabilní společnosti a odpovídající mzdové ohodnocení, výkonnostní prémie, příspěvek na podnikové stravování, 2 dny dovolené navíc. Kontakt pro zájemce: v případě zájmu prosím zašlete profesní životopis e-mailem či poštou na adresu společnosti, přijímáme pouze písemné nabídky.. Pracoviště: Hf-czechforge s.r.o., Průmyslový park, č.p. 162, 350 02 Cheb 2. Informace: Kontakt, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka vedení společnosti. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Podnikatelská 2, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Vhodné i pro absolventy. Pracovní doba: střídání po dni 7:00-14:00 h a 7:00-17:00 h (jeden týden Po, St, Pá 7:00-14:00 h + Út, Čt 7:00-17:00 h; druhý týden opačně; po domluvě možno upravit). Požadujeme: samostatnost, pečlivost, flexibilita při zpracovávání různorodých úkolů. Nabízíme: práce v nové kanceláři a menším kolektivu, osobní přístup k zaměstnanci, vážíme si každého zaměstnance, se kterým tvoříme společný tým, který má za cíl spokojeného zákazníka e-shopu a kamenné prodejny Ondálek. Kontakt pro zájemce: POUZE e-mailem (zaslat životopis, poté budou uchazeči informováni o termínu osobního pohovoru).. Pracoviště: Kiddies s.r.o., Podnikatelská, č.p. 165, 350 02 Cheb 2. Informace: Petra Hyklová, +420 777 032 891.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 13 000 Kč

Střihači textilu, kůží a podobných materiálů Střihač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslový park 36/17, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Mzdové ohodnocení: 13.000,- Kč + prémie ve výši 3.000,- Kč. Vhodné i pro osoby se zdravotním postižením. Pracovní úvazek plný nebo zkrácený (vždy dle domluvy, praxe je 30 hod/týdně). Pracovní doba: Po-Pá 6:00-14:30 h (práce o víkendu pouze výjimečně). Náplň práce: zpracování interních zakázek dle střihacích předpisů, kontrola kvality a dokumentace. Požadujeme: základní znalost práce na PC, praxe v textilní výrobě výhodou, spolehlivost, samostatnost, pečlivost, flexibilita. Nabízíme: příjemná firemní kultura, práce pouze na ranní směnu, vysoce moderní pracovní prostředí, perspektiva a osobní růst, hezká a čistá práce, jízdní výhody, stravenky. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Textil - logistic s.r.o., Průmyslový park, č.p. 36, 350 02 Cheb 2. Informace: Dagmar Hrdličková, +420 724 874 472.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Virtuální realita na statku v Královském Poříčí.

Rarita na statku, člověk se stane v muzeu včelou

Ilustrační foto

Pstruzi jsou magnetem pro rybáře, jejich sezona začala

Císařské lázně mají naději na opravu. Po dlouhých 17 letech

Karlovarský kraj – Hroty mezi Karlovarským krajem a Karlovými Vary kvůli revitalizaci Císařských lázní se konečně obrousily.

V pondělních novinách najdete přílohu CykloDENÍK

Západní Čechy - Jezdíte rádi na výlety na kole? Pak je příloha Deníku vhodná právě pro vás.

FOTOGALERIE: Vodáci odemkli Ohři

Chebsko -Tradiční akce Odemykání řeky Ohře se uskutečnila v Tršnicích u Chebu.

Hokejisté budou hrát extraligu v Realistic Areně

Karlovy Vary - Multifunkční hala KV Arena, kterou využívají především hokejisté HC Energie a v níž budou po úspěšné baráží hrát od příští sezony opět extraligu, ponese nově název Realistic Arena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT