VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační poplatky zřejmě uvíznou v právní pasti

Chebsko - (rozbor právníka) - Před krajskými volbami, ale hlavně po nich začali sociální demokraté vážně slibovat, že pacienti v krajských nemocnicích nebudou platit tzv. regulační poplatky. Deník požádal plzeňského experta JUDr. Jaroslava Svejkovského o právní názor na snahy krajských politiků obejít uzákoněnou povinnost.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Jaroslav SvejkovskýFoto: DENÍK/Archiv

Jaroslav Svejkovský je členem legislativní rady vlády a úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví při zpracování právního rámce zdravotnické reformy. Předseda vlády Mirek Topolánek si ho vybral jako konzultanta, když se připravoval na úspěšnou obhajobu zdravotnických poplatků u Ústavního soudu.

Vaše advokátní kancelář udělala obsáhlý rozbor uvažované změny v úhradě zdravotnických poplatků. Jakou šanci mají sociální demokraté odstranit poplatky, aniž by porušili zákon?
Úhrada poplatků je upravena zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Zákon stanoví, že každý, kdo užije hrazenou zdravotní péči, je povinen příslušnému zdravotnickému zařízení zaplatit regulační poplatek. Jakékoli porušení tohoto ustanovení je protiprávní.

To znamená, že odpuštění těchto poplatků je z právního hlediska nemožné?
Zákon o veřejném zdravotním pojištění je normou kogentní nikoli dispozitivní…

Promiňte, můžete to vysvětlit i pro laiky?
Chtěl jsem zdůraznit, že ustanovení zmíněného zákona jsou závazná a nelze je obejít například ani smluvní dohodou mezi pacientem a lékařem. Jakýkoli úkon, který by obcházel placení poplatků, by byl navíc neplatný ve smyslu paragrafu třicet devět občanského zákona, neboť by se jednalo o právní úkon, který je v rozporu se zákonem. Takže nikdo, ani kraj, nemůže nerespektovat takový předpis.

Funkcionáři ale dávají jasně najevo, že jsou připraveni od nového roku hradit poplatky za lidi z veřejných prostředků. Dokonce už na to vyčlenili peníze v krajském rozpočtu.
Pokud by kraj chtěl platit přímo za pacienta, pak by to byl neplatný právní úkon. Takovým postupem by se naplnily možná i skutkové podstaty několika trestných činů. Například by porušil povinnost při správě cizího majetku. Eventuálně by mohlo jít o zneužívání pravomoci veřejného činitele, a to s ohledem na možný fakt, že by představitelé kraje proplácením poplatků opatřili někomu jinému neoprávněný prospěch.

Zřejmě narážíte na to, že lidé, kteří by se léčili v krajských nemocnicích, by byli zvýhodněni proti pacientům ostatních zdravotnických zařízení, kde by se poplatky dál platily.
Ano. Ale v této souvislosti bych chtěl upozornit na hrozbu dalších porušení zákona. Pokud kraj hrazení poplatků vztáhne jen na některé nemocnice, pak by narušil hospodářskou soutěž. Jednalo by se konkrétně o zneužití účasti v hospodářské soutěži jen ve prospěch nemocnic, které kraj buď zřizuje v podobě příspěvkových organizací, nebo v nichž je akcionářem. Mohlo by se jednat i o trestné činy proti hospodářské kázni, a to například pro porušování závazných pravidel hospodářského styku, popřípadě i trestný čin nekalé soutěže. Je také otázkou, zda by nedošlo k naplnění skutkové podstaty paragrafu sto čtyřicet osm trestního zákona, tedy zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Připusťme, že ani tyto hrozby kraje nezastaví a budou chtít převzít břemeno poplatků na sebe.
Pokud by i přes uvedená upozornění kraj chtěl platit občanům za úhradu regulačních poplatků, pak by musel uzavřít s každým darovací smlouvu, neboť jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení na straně zmíněných občanů. Ještě je otázkou, za jakou kategorii občanů by kraj platil, jestli za všechny pacienty v příslušných zdravotnických zařízeních nebo třeba jen za občany kraje.

Je to významné, když by kraj rozlišoval, jestli někdo má nebo nemá nárok na proplacení poplatků?
Ano, to je zásadní věc. Kdyby kraj například hradil poplatky jen občanům, kteří byli ošetřeni v krajských nemocnicích, tak by diskriminoval ostatní. A to je protiústavní. Podle článku jedna Listiny základních práv a svobod jsou lidé svobodní a rovní v důstojnosti i právech. Rovnost lidí nemůže být omezena žádným právním předpisem ani obecním rozhodnutím samosprávního celku.

Co by to znamenalo, kdyby kraj měl uzavírat s každým pacientem darovací smlouvy?
Darovací smlouva by musela naplnit všechny znaky nejen z občanského zákona, ale i všechny podmínky pro darování dle zákona o krajích. S darem by musel vyslovit souhlas nejen dárce, ale též obdarovaný. Příjemce takového daru by musel respektovat příslušná ustanovení zákona o dani darovací. Kraj pak by měl povinnost každou ze smluv schvalovat příslušným procesem dle zákona o krajích, tedy před uzavřením takové darovací smlouvy by hejtman musel dostat souhlas krajské rady. Jakýkoli jiný postup by opět znamenal porušení práv při správě svěřeného majetku, překročení pravomoci veřejného činitele apod. Dovedete si představit, jaký aparát by kraj musel mít, aby zvládal tuto agendu.

Myslíte si, že ČSSD věděla, co riskuje, když ve volbách slibovala odpuštění poplatků?
Nevím. S ohledem na závažnost hrozících porušení zákonů neměla předvolební rétorika kandidátů, kteří se dovolávali zrušení poplatků, velký význam. Tato provolání byla naprosto protiprávní.

ČSSD to ale myslí vážně a už naznačila mechanismy, jak se hodlá vypořádat s platbami v nemocnicích a v lékárnách. Zjednodušeně řečeno, buď by kraj poslal peníze za pacienty nemocnicím dopředu, nebo naopak by převzal dluhy, které by vznikly tím, že pacienti by při ošetření nic neplatili.
Tím se nic neřeší, takové úvahy narážejí na řadu právních překážek. Například podle zákona o zdravotním pojištění je splatnost poplatku upravena k okamžiku poskytnutí zdravotní péče. Takto určenou dobu splatnosti nelze obejít. Takže platby předem nebo dodatečně jsou vyloučené. V případě dluhů se vedle toho předpokládá dohoda s dlužníkem a souhlas věřitele, to znamená opět extrémní administrativní zátěž.

Můžete ve zkratce shrnout závěry vašeho obsáhlého právního rozboru?
Jediným možným způsobem úhrady poplatků je uzavírání darovacích smluv. Ještě před tím ale kraj musí dokázat, že se rozhodnutím platit za občany nedopouští protiústavní diskriminace a nedovolené veřejné podpory, že neporušuje pravidla hospodářské soutěže a respektuje předpisy o hospodaření s majetkem a další zákonné normy.

Nebylo by nejjednodušší zrušit zákon o veřejném zdravotním pojištění?
Tento zákon, respektive i jeho část ohledně regulačních poplatků, je součástí právního pořádku. Projednával ho i Ústavní soud, který zamítl stížnost vedoucí k jeho zrušení. Tento zákon je třeba respektovat.

Zabývá se legislativní rada vlády tím, co by z právního hlediska přineslo obcházení regulačních poplatků?
Nezabývá. Rada je poradní sbor, který neposuzuje obcházení zákona. Řeší soulad nových navrhovaných norem s právním pořádkem.

Celý rozbor Jaroslava Svejkovského najdete zde: Rozbor

Autor: Jan Pertl

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 40 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů Manažer/ka projektu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Cheb a Praha 4. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: 7:00-15:30 h (přesná specifikace při osobním pohovoru). Náplň práce: zastupování společnosti vůči investorům, subdodavatelům staveb a projektantům (včetně komunikace s nimi), koordinování výrobních kapacit společnosti, zajišťování koordinace mezi výrobní a přípravnou složkou společnosti, vyhodnocování a součinnost na poptávkách s přípravou staveb, součinnost při přípravě podkladů pro zpracování měsíčních soupisů provedených prací, součinnost při projednávání víceprací, kontrola vedení stavebního deníku (včetně kontroly stavebních deníků subdodavatelů), účast na kontrole kvality, vypracování kontrolních a zkušebních plánů, sledování reklamací (včetně řízení jejich odstranění). Požadujeme: vzdělání stavebního směru, řidičský průkaz sk. B, znalost AJ slovem i písmem výhodou. Nabízíme: motivační prémie, roční odměna. Kontakt pro zájemce: e-mailem anebo osobně na adrese Joštova 1, 350 02 Cheb (7:00-15:30 h).. Pracoviště: Algon, a.s. -007, 350 02 Cheb 2. Informace: Jana Němcová, +420 354 400 288.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 260 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně (aprobace český jazyk/německý jazyk, český jazyk/dějepis). Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 260 kč, mzda max. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Platové ohodnocení: 260,- Kč/hod až 300,- Kč/hod. Zkrácený úvazek 22 hod/týdně. Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné. Vhodné i pro absolventy. Požadujeme: výhodou je zkušenost s vyučováním v malotřídní škole, aktivní znalost AJ, láska k dětem. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a lesní mateřská škola čtyřlístek, Poštovní, č.p. 160, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Lucie Straková, +420 605 840 509.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 45 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Karlovarská 147/22, 350 02 Cheb. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz není nutný (zajistíme), praxe v řízení není nutná. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 8:00-16:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Hs line, s.r.o., Karlovarská, č.p. 147, 350 02 Cheb 2. Informace: Jiří Jeřábek, +420 776 292 244.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 24 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - MARIÁNSKÉ LÁZNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě MARIÁNSKÉ LÁZNĚ. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště mariánské lázně, Chebská, č.p. 713, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda

Nezabrzdil svoje auto. Vozidlo skončilo ve veřejném osvětlení

Taková byla Carlsbad Classic rallye
93

OBRAZEM: Taková byla Carlsbad Classic rallye

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Železného hasiče měly i děti

Mnichov – Dobrovolní hasiči z Mnichova pořádali v sobotu hasičský víceboj simulující ostrý zásah s dýchacím přístrojem.

FOTO: Kamil Trefil je pohyb i relax zároveň

Kraslicko – Havajské věnce, oblek jak vystřižený z první republiky, neoprénové doplňky, cyklistické dresy. Řeč není o bleším trhu, ale o vybavení účastníků triatlonu na Kraslicku s názvem Kamil Trefil.

Na festivalu humoru nejvíc zabodovaly české vtipy

Františkovy Lázně - Na 705 soutěžních vtipů od 186 autorů z 38 zemí světa se tentokrát sešlo na 3. ročníku Mezinárodního festivalu kresleného humoru, který se konal po uplynulý týden ve Františkových Lázních. U veřejnosti zabodovaly především české vtipy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT