Adventní svícny jsou ve většině rodin nedílnou součástí předvánočního času. Také na Chebsku se ale prodává mnoho takových, které jsou pouze dekorativní.
„Jen minimum z adventních svícnů je uzpůsobeno pro zapalování svíček,“ sdělil mluvčí karlovarského hasičského záchranného sboru František Petr. „Lidé je i přesto zapálí. Proto bývají adventní svícny každoroční častou příčinou bytových požárů,“ varoval.
Shon okolo vrcholu příprav 'klidných' Vánoc může způsobit, že občané přestanou dbát na základní pravidla. „Lidé by měli mít na paměti, že jde o otevřený oheň a proto se tak se svícny musí zacházet,“ upozornil Petr. „Svíčky musejí být pod neustálým přímým dohledem a hlavně dostatečně daleko od dětí.“ dodal.
Stejně nebezpečné může být ale také elektrické vánoční osvětlení. „Občané si jej často pořídí u stánků. Sice to hezky bliká, ale hrozí nebezpečí zahoření,“ řekl Petr, „Nakupovat takové věci by lidé měli pouze v kamenných obchodech. I zde je ale důležité podívat se, zda má výrobek atest a český návod k použití.“
Podle slov mluvčího je štěstí, že již obyvatelé alespoň nepoužívají svíčky na rozzáření vánočního stromu.