O zřízení nové městské organizace, která bude zajišťovat kulturní akce ve městě, uvažuje chebská radnice. Má se oddělit financování divadla od ostatních kulturních akcí.

„Zatím jednáme pouze o záměru. Připravují se návrhy na náplň její práce,“ zdůraznil chebský místostarosta Miroslav Plevný.
Nová společnost by měla hlavně zajišťovat kulturní náplň pro objekt Svobody, který letos radnice získala do svého majetku. Právě sem chce přesunout akce z nevyhovujících prostor v Kamenné ulici.

„Sál ve Svobodě je zhruba dvaapůlkrát větší než v Kamence,“ uvedl Plevný.
Zřízením nové firmy by mělo dojít k oddělení financování chebského městského divadla od ostatní kultury. Nová společnost by podle některých úvah měla na starosti nejen Svobodu, ale také akce v Krajinné výstavě, na Chebském hradě, v Klášterní zahradě a zajišťovala by také přípravu tradičního chebského festivalu FIJO.

A co bude s Kamenkou? „Budeme se snažit jí nabídnou k pronájmu. Vyloučit nemůžeme ani její prodej. Pokud o ní nebude mít nikdo zájem, zakonzervujeme ji,“ řekl chebský starosta Jan Svoboda. Provoz Kamenky, která je umístěná v objektu starého kláštera, je velmi nákladný.
Pro objekt Svobody už nechává radnice zpracovávat projektovou dokumentaci, aby jej uvedla co nejdříve do provozu.

Tato studie má být hotová do konce letošního roku. Na jejím základě pak chce radnice získat na nutné opravy a úpravy peníze z nejrůznějších dotací.
„Samotné uvedení sálu do provozuschopného stavu přijde zhruba na šest milionů korun,“ poznamenal Plevný. Pokud by mělo dojít i ke zprovoznění spodní části objektu, náklady by se vyšplhaly asi na 30 milionů. Přestavba celého objektu na skutečné kulturní centrum města pak přijde odhadem na 60 milionů.

V souvislosti s přestěhováním kulturních aktivit z Kamenky do Svobody má dojít také ke změnám ve Filmovém klubu. Ten by mohl začít působit i jinde, než ve Svobodě. Podle místostarosty Plevného přichází do úvahy i Myšárna u 4. základní školy nebo stupňovitá posluchárna na Ekonomické fakultě.
„Hlavně ať už je to hotové. Kdo má pořád jezdit na plesy do Františkových Lázní,“ řekl Pavel Černý z Chebu. „Nejhorší je vždycky cesta zpátky. Autem člověk nemůže, aby nepřišel o papíry, taxíky jsou drahé a autobusy jezdí mnohem později než by člověk potřeboval,“ dodal