Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Chebem se objevila záhadná světla. Vidělo je už pět svědků

Cheb - Pro úkaz připomínající UFO zatím policisté ani oslovení odborníci nemají vysvětlení

19.2.2009 8
SDÍLEJ:

SNÍMEK, KTERÝ POŘÍDIL Stanislav Strmeň z Chebu. V pravé horní části jsou vidět čtyři světla v jedné linii (označená šipkou). Panelový dům stojí v Májové ulici. Vzadu je osvětlený hotel Hvězda. Snímek Stanislav Strmeň pořídil na Evropské ulici v Chebu.Foto: Foto: Stanislav Strmeň

Tajemná světla se objevila už dvakrát na obloze nad Chebem. Očití svědci tvrdí, že něco podobného ještě nezahlédli.

„Vraceli jsme se s manželkou domů, a byli jsme na hájském mostě. Nejprve se objevila dvě světla a pak postupně dvě další,“ uvedl Pavel Beran z Chebu, který je zahlédl v sobotu 14. února večer. Přelet jednoho světla podle něj trval zhruba minutu. Celá podívaná pak sedm minut. Tajemné objekty zmizely směrem k západu. „Bylo to v 19.45 hodin. Bodová světla vydávala takové zvláštní žlutooranžové světlo. Nic nebylo slyšet,“ dodal Beran.

Ve stejné chvíli si podobného úkazu všiml i Václav Tondl s manželkou. Stáli přitom na autobusové zastávce na Kasárním náměstí v Chebu.

„První si jich všimla manželka. Něco letělo nad městem. Postupně se objevilo pět světel, která udělala kruh nad městěm. Byl mezi nimi rozestup asi 300 metrů. Během tří minut světla zmizela zase za kostelem,“ popsal Tondl. Ani on, ani jeho manželka neslyšeli žádný zvuk. „Bylo 19.47 hodin. Nic podobného jsem nikdy neviděl. Nejdřív jsem si dokonce myslel, že je to osvětlené rogalo,“ kroutil hlavou Tondl. Světla na něj dělala dojem řízeného objektu.

Další zpráva o pozorování neznámého objektu je z úterý 17. února. „Při sledování večerní televize mne v 19.49 hodin zaujal venkovní, hluboký zvuk, který s narůstajícím časem dále klesal. Zaujalo mne to, protože při přibližování letadla zvukový efekt vypadá přesně opačně. Po krátkém, ale intenzivním pátrání na noční obloze jsem spatřil poměrně nízko nad obzorem čtveřici světel, jak se pohybují velkou rychlostí západním směrem někam nad Skalku a možná dále nad Německo,“ sdělil Stanislav Strmeň z Chebu. Tomu se dokonce podařilo záhadná světla vyfotografovat. „Stačil jsem udělat jen tři snímky. Na tom čtvrtém už není nic vidět. V době kdy jsem záběry pořídil, nebyly vidět žádné hvězdy,“ popsal Strmeň okolnosti, za jakých jeho snímek vznikl. „Že by to mohlo být pravé UFO nevěřím,“ zdůraznil Strmeň. Možnost, že to mohl být například vrtulník, ale poměrně opatrně vyloučil.

Detail světel

Podivné úkazy jsou zatím záhadou. „Žádný policejní vrtulník se nějaké akce v uvedené době na Chebsku nezúčastnil,“ informoval chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm. Ani záchranná zdravotnická akce neodpovídá přesně času, kdy se světla objevila. „V úterý 17. února transportoval vrtulník těžce zraněného pacienta z Chebu do Plzně. Bylo to v 19.30 hodin,“ sdělil mluvčí Rychlé záchranné služby Karlovarského kraje Lukáš Hutta.

Ani pracovníci řízení letového provozu na letišti v Karlových Varech případ neobjasnili. Už totiž nemohou ověřit možnost, že by úkazy byly nízko letícím letadlem. Navíc by se letadlo pohybovalo příliš nízko a na jejich radaru by nejspíše nebylo vidět.

V sobotu večer bylo nebe nad městem podle údajů chebské meteorologické stanice úplně zatažené. Mraky byly ve výšce 600 metrů. Ve středu byla oblačnost pět osmin a mraky nad Chebem ve výšce 960 a 1260 metrů.

Snímek podivných světel Deník ukázal Luboši Šafaříkovi z Klubu psychotroniky a UFO, který se podobnými záležitostmi zabírá.

„Vypadá to zajímavě, ale víme ještě málo. Jako řada světel se pozorovatelům například jeví družice Iridium, ale tohle je dost velké,“ okomentoval fotku Šafařík.

Upozornil ale, že v posledních dvou letech se hojně vyskytují takzvané létající lampiony, které mohou jakopodivná světla vypadat.

„Jsou žluté, červené, oranžové a zanesla je sem hlavně vietnamská a čínská komunita. Je otázkou, zda některé pozorování nejde na vrub tohoto případu. To se ukáže podle směru větru. Neměl by je však doprovázet žádný zvuk a seřazení do takové přesné přímky jako u zaslané fotografie,“ doplnil Šafařík.

V České republice existuje také společnost Sysifos – Český klub skeptiků. Zabývá se vědeckou analýzou sporných a nadpřirozených jevů. Podle internetových stránek společnosti se dá většina pozorování záhadných létajících objektů vysvětlit.

„V největším počtu hlášených případů nešlo o létající objekt, ale o optické meteorologické jevy v zemské atmosféře, které mohou mít nejrůznější podobu a které mohou skutečně imitovat létající objekty,“ uvádí společnost na stránkách.

Prý není ani příliš pravděpodobné, že úkaz by byl odrazem laserových světelných poutačů z nočních klubů a diskoték.

„O žádném novém zařízení tohoto typu ve městě nevíme,“ uvedl Ladislav Svobodník, zástupce ředitele chebské městské policie. V podobných případech ale podle něj lze zdroj dopátrat podle světelného kužele. Toho si ale nikdo z pozorovatelů nevšiml.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení