Vysvětlit například učitelce v mateřské škole, že dítě skutečně není nemocné, ale na jaře trpí alergickou rýmou, je někdy nadlidský úkol.

„Pravidelně na jaře se u mé dcery objeví alergická reakce na pyl,“ říká Magda z Chebu. „Upozorňovala jsem na to učitelky, přesto mi téměř vynadaly, když jsem dávala smrkající dceru do školky. Měly strach, že by se mohly ostatní děti nakazit. Nedaly si vysvětlit, že je to alergie na pyl, i když jsem měla v ruce výsledky vyšetření od alergologa, ve kterém bylo jasně napsáno, že se jedná o rýmu alergickou a tou moje dcera rozhodně nikoho nenakazí.“
Onemocnění nazvané sezónní alergická rýma trápí v poslední době stále větší počet lidí. Nejčastější příčinou této choroby je alergie na pyly, takzvaná polinóza.

V České republice se polinóza objevuje u čtyř až deseti procent populace. Typické pro sezónní formu nemoci je svědění a pálení, kýchání a vodnatý výtok z nosu. Tyto obtíže se často spojují se zánětem očních spojivek.

„Léčení alergické rýmy by mělo vždy probíhat ve spolupráci s lékařem. Je potřeba stanovit příčinu (kožní testy, speciální vyšetření krve a podobně), která tuto chorobu vyvolává, a poté stanovit plán léčby a prevence alergické rýmy,“ uvádí odborník.
„Základem léčby všech alergických onemocnění je vždy snaha vyhnout se kontaktu s alergenem.“ Pacient může být alergický pouze na pyl určitého druhu rostlin.

V České republice existuje také od roku 1992 Pylová informační služba (PIS), která poskytuje pravidelné informace o aktuálním výskytu pylů a spór plísní v ovzduší a předpověď vývoje na další období.