Ve statistice chebského úřadu (ÚP) práce převažují muži, ženy jsou při hledání zaměstnání úspěšnější.
„K 29. únoru jsme evidovali 3 258 nezaměstnaných, z toho bylo 1 536 žen. Předchozí měsíc byl obdobný,“ poznamenala mluvčí ÚP Marie Sýsová.
Není to ale tím, že by zaměstnavatelé pátrali spíše po ženách. „Aby nedocházelo k diskriminaci, zveřejňujeme nabídky tak, aby oslovily obě pohlaví. Například píšeme do inzerátů kuchař/ka,“ uvedla mluvčí ÚP.

Ani benefity, které firmy nabízejí, nejsou určené výhradně ženám. Některé ani nezazní v inzerátu. „Tohle řeší firma přímo s uchazečem,“ podotkla Sýsová. „Jen někdy zadavatelé chtějí, aby v nabídce například zaznělo, že nabízejí týden dovolené navíc, příplatek na stravné či dopravu vlastním autobusem,“ vypočetla. „Na diskriminaci kvůli tomu, že by někoho nevzali do práce z důvodu pohlaví, si u nás zatím nikdo stěžovat nebyl. Navíc mají lidé šanci využít bezplatného poradenství Inspektorátu bezpečnosti práce. Ten u nás poskytuje konzultace každé pondělí mezi 13. a 17. hodinou,“ řekla Sýsová.
K tomu, aby mohly například ženy po rodičovské dovolené nastoupit do zaměstnání dříve, nebo si v tomto období přivydělat, potřebují většinou najít hlídání pro dítě.

„Dnes už se to netýká jen matek, občas je na rodičovské dovolené i muž, ale stejně si žena přeje práci v místě bydliště, aby mohla být nablízku dítěti,“ řekla Chebanka Jana Horká. „Já sama jsem byla ráda, když mi někdo občas na mateřské pohlídal dceru, abych si vydělala nějakou korunu navíc. Manžel tenkrát dělal na směny, tak jsme se doma u naší malé střídali, někdy vypomohla babička,“ zavzpomínala. Jediné zařízení v Karlovarském kraji, které rodičům může pomoci, jsou chebské jesle.

„Můžeme se postarat o třicet dětí,“ řekl ředitel zařízení Robert Plachý. „Upřednostňujeme chebské občany a ty žadatele, kteří jsou zaměstnaní. Rodiče na rodičovské dovolené mohou také využít toho, že dají dítě do zařízení na pět dní v měsíci, jak mají umožněno zákonem,“ sdělil.
„Žádostí je spousta, v současné době máme kapacitu plnou. Další přihlášky budeme přijímat až v září, kdy začne nový školní rok.“
Součástí přihlášky je potvrzení o tom, že dítě může do kolektivu.