Počet umělých přerušení těhotenství na Chebsku klesá. Vyplývá to z čísel, která má k dispozici chebská nemocnice.
„Mám zde údaje za období 2004 až 2007 a za první kvartál letošního roku,“ uvedl ředitel chebské nemocnice Kamil Kastner. „Oproti předcházejícím letům počet potratů poklesl přibližně o deset procent,“ sdělil.
„V dřívější době musela žena, která dítě nechtěla, před interrupční komisi, která zákrok buď odsouhlasila nebo zamítla,“ zavzpomínala Zdena Novotná z Chebu. „Dnes mají ženy daleko více možností, jak nechtěnému těhotenství předcházet. Proto nechápu, proč je stále tolik potratů. A už vůbec nepochopím, jak může někdo své dítě jen tak někde odložit. Vždyť existuje mnoho zařízení, kde se o matku i její dítě postarají odborníci,“ řekla.
Co je vlastně interrupce? V podstatě se to dá shrnout jako operativní zákrok, který vede k ukončení těhotenství. Ve většině zemí, včetně naší, je omezen čas, do kterého může žena požádat o potrat. U nás je o podle zákona č. 66/1986 12 týdnů od začátku těhotenství, ale z genetického důvodu je možno provést potrat do 24 týdne.
Pokud je ale život matky těhotenstvím ohrožen, nebo byla pomocí testů prokázáno závažné poškození nenarozeného dítěte, je možné provést interrupci po celých 9 měsíců těhotenství.