Vodohospodáři varují před vodními toky. A to v nejen v souvislosti s významnými srážkami, ale také s jarním táním.

„Je nutné si uvědomit nebezpečí, které se v přírodním živlu skrývá,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. „Při pádu do rychle tekoucí vody je velmi ztížená možnost se z proudu vymanit. U přirozených toků je ještě nebezpečí fyzického kontaktu s velkými kameny,“ varoval Svejkovský. „Buďte proto opatrní sami na sebe a dávejte též velký pozor i na své děti při pohybu kolem vodních toků, potoků, řek i přivaděčů a neriskujte své životy a zdraví,“ dodal.

Problém s divokou řekou či tonoucími naštěstí v posledním roce záchranáři na Chebsku neměli. „Lidé by pro tonoucí do rozbouřené řeky neměli skákat,“ radil mluvčí rychlé záchranné služby Lukáš Hutta. „Dotyčný člověk by se totiž mohl stát také obětí.“ Nejlepší je tedy co nejrychleji zavolat pomoc. „Popřípadě hodit tonoucímu něco, co by jej nadnášelo, nebo pomocí čeho by mohl být vytažený.“ Ale zároveň dodal, že u břehů takových vodních toků to není bezpečné a tak je nejlepší prevencí se k nim nepřibližovat.

Někteří ale mají za to, že jsou rady zbytečné.

„Když se člověk dostane do takové vyhrocené situace, chová se podle mého názoru úplně jinak,“ řekl dvaatřicetiletý Martin Němec z Chebu. „Veškeré rady se pak vypaří z hlavy.“