Středoškoláci z celých západních Čech přijeli do Dolních Dvorů. Nedorazili kvůli ničemu menšímu než jízdě zručnosti s traktory. Letos ale na soutěži chyběly dívky, které to s traktory také umějí.

Rampa, garáž nebo třeba třeba slalom museli mladí řidiči zvládnout. „Jsme rádi, že zájem studentů neupadá,“ konstatovala Mária Karlíková z chebské integrované školy. Ta soutěž již po osmé pořádá s vydavatelstvím Profi Press.

Tento rok přijelo sedmnáct soutěžících z osmi škol, například Jesenice, Plzně, Podbořan či Plasů.

„S traktorem jezdím již od patnácti let,“ řekl téměř devatenáctiletý Jiří Brunclík z střední odborné školy v Plasech. „Cvičil jsem na soutěž jedno odpoledne ve škole. Podle toho to také, bohužel, vypadá. Své umístění nevidím zrovna příznivě.“ Mladíkovi dělalo největší potíže couvání. „Když by byla možnost, rozhodně bych to zkusil i příští rok. To bych se připravil víc. Dodal, že se mu taková soutěž zamlouvá. „Proč by se mělo ve škole soutěžit jen v matematice a češtině? Tohle je prostě moje krevní skupina.“

Dva zástupce v řadách soutěžích měla také pořádající chebská integrovaná střední škola. „S traktorem jezdím už asi dva roky,“ řekl Tomáš Kreitl z Chebu. „Letos jsem na soutěži poprvé. Předpokládám, že se umístím někde uprostřed žebříčku.“ Je mu prý líto, že se nemůže zúčastnit také příště. „Jsem totiž v posledním ročníku,“ vysvětlil. Podle jeho slov by bylo zajímavé, kdyby se do závodu mohla zapojit také široká veřejnost. „Alespoň by viděli, že to není legrace,“ smál se. Také jemu dělalo největší problémy couvání.

Podle odborníků zabere trénink na soutěž asi deset až dvacet hodin – samozřejmě tomu, kdo už s traktorem umí. „Zájemců je pořád stejně. Je to dáno nejvíc tím, že nepřibývají zemědělské školy a tak nepřibývají ani zájemci,“ vysvětlil Jiří Houtke, zástupce ředitele chebské integrované střední školy v Chebu. Soutež se dřív konala na chebském náměstí krále Jiřího z Poděbrad. „Rádi bychom se tam ale vrátili. Bylo to pro diváky zajímavé.“ V té době se na akci chodili dívat také žáci základních škol a další. „Byla tam také vystavená zemědělská technika.“ Podle zástupce je nejtěžší pro soutěžící couvání do garáže a ostrá zatáčka. „Tam většinou kužely zbourají.“

Nejlepší tři jezdci pojedou do celostátního kola. „To se uskuteční 12. května v Kameni na Pelhřimovsku,“ sdělila Pavla Čtveráková z vydavatelství Profi Press. To ale neznamená, že soutěžící západních Čech odjedou z jízdy zručnosti s prázdnou. Podle zástupce chebské školy dostanou všichni upomínkové předměty, ti lepší i poháry a vítěz si odnese kytaru.