Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé, rovná se sekretářky?

CHEBSKO - Kantoři Chebska se bouří proti elektronickým knížkám a třídním knihám aplikace Katedra

13.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Škola OnLine – portál, který by měl pomoci rodičům a snad i učitelům. Ale právě pedagogům naopak přidělává systém velké množství práce. Například u zástupců ředitele se úkoly nashromáždí jako další zaměstnání na poloviční úvazek.

Již rok uteklo od zahájení fungování portálu Škola OnLine – Katedra. Ta se zavedla na všech středních školách, které Karlovarský kraj spravuje – učitelé se do ní musejí zapojit povinně. Jedná se o internetovou formu žákovské knížky a třídnice.

„Používání Katedry má být podle zadavatelů přínosné pro rodiče studentů i studenty samotné,“ vysvětloval vyučující chebského gymnázia Milan Kůtek. „Dosavadní praxe však podle mého názoru ukazuje, že Škola on-line přínosem není, ba právě naopak. Učitelé naší školy jsou totiž nyní nuceni zaznamenávat všechny požadované náležitosti nejen do papírových dokumentů, ale také do zmíněné počítačové aplikace.“ Jedná se o chybějící žáky, látku probíranou v hodině, téma zkoušení jednotlivých žáků, hodnocení těchto zkoušených žáků, známky z písemných testů, známky ze čtvrtletních prací, omlouvání absencí třídním učitelem, poznámky žákům, a podobně. „To je časově velmi náročné. Zapsat vše o přestávce není objektivně možné. Kromě toho, že mají povinné dozory na chodbách, by se učitelé také rádi nasvačili nebo dokonce zašli na toaletu.

Mnozí tedy úkoly plní ve svém volnu, často na úkor vlastní rodiny a volna. „Můžeme usilovat o nápravu chyb Katedry, ale osobně v opravy moc nevěřím, protože systém se vyvíjí již několik let,“ uvedl Roman Úlovec z chebského gymnázia. „Je vidět velký pokrok, ale není dostatečný.“

Pedagogové se začínají s kritickou situací smiřovat. V jejich hlase je zřejmé, že v nápravu příliš nevěří. Co na to tedy říkají úředníci krajského úřadu? „Portál byl zaveden povinně z toho důvodu, aby měly střední školy, jejichž činnost vykonávají příspěvkové organizace zřizované Karlovarským krajem, rychlý a jednotný systém evidence, ve kterém budou pracovat a z něhož lze snadno získávat a porovnávat jednotné výstupy za školy,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. „Vzhledem ke složité situaci a rozmanitosti škol v kraji nebylo ihned možné naplnit všechny požadavky různých škol. Proto je aplikace neustále upravována a rozšiřována vlastním vývojem firmy a také na základě připomínek škol.“

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
13.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení