Záchranné akce v Jarošově nad Nežárkou, při které ochránci přírody odebírali asi stovku psů z hrozných podmínek, se zúčastnila také ošetřovatelka z chebského městského psího útulku Marie Lokingová.

„Vyjížděli jsme ráno kolem šesté a na místě jsme byli asi ve čtvrt na dvanáct. Je to kolem tří set kilometrů,“ zavzpomínala na cestu.
„Ti psi byli celý život zavření, nikdy nebyli venku. Asi sloužili jen na štěňata,“ mínila. „Zájem lidí o ně byl obrovský, jezdili si už na místo a brali si je rovnou odtamtud.“

Ošetřovatelka přivezla do chebského útulku deset psů. Ještě týž den měli všichni nový domov.
„Byli zřejmě špatně živení, jsou podražení,“ uvedla na příkladu několika bulteriérů, kteří ani zdaleka nedosahovali velikosti dobře ošetřovaných psů. „Údajně ale někdo ukradl asi třicet psů,“ poznamenala ošetřovatelka s tím, že existuje podezření, že jsou psi někde ukrytí a budou dále využíváni k množení.

„Děkujeme chebské radnici za vstřícný přístup a finanční pomoc při řešení této situace,“ nezapomněla Lokingová na další lidi. kteří se rozhodli pomoci. „Děkujeme také Lucii Koppové z Hranic za zapůjčení auta, které odřídila tam a zpět a psy pomohla ubytovat v útulku. Auto poskytla naprosto bez zaváhání. Děkujeme i advokátce Kláře Slámové (známé jako obhájce Jiřího Kajínka – pozn. redakce) za zapůjčení druhého auta a hrazení benzínu a starostovi Jarošova, který cestu odřídil, abychom mohli dovézt psů více. Děkujeme paní veterinářce Markétě Pacltové, která se ujala staré nemocné buldočky a velmi nemocného bulteriéra.“

Všichni psi dostanou nová jména, aby je pokud možno již nic nespojovalo s tou hrůzou, odkud přišli.

„Já budu fenečce i dál říkat Ťapka,“ uvedla žena, která si také přijela do chebského útulku vyzvednout nového psího společníka.
Obdiv si zaslouží hlavně proto, že fenečka je březí a každým dnem může nová majitelka očekávat další přírůstky.

Za svou snahu o záchranu zvířat byli ale ti, kteří byli osobně v Jarošově odvážet zvířata, napadeni a osočeni, že si odvezli lukrativní zvířata, která budou dále množit a prodávat štěňata. To se například Marii Lokingové nelíbí a má v úmyslu se spojit s dalšími lidmi, kteří stejně jako ona uvažují o podání trestního oznámení nejen na původní majitelku psů, ale i na veterinární správu, která nezakročila už dříve. Navíc se někteří lidé podivují i nad tím, že Lokingová psy ihned udávala novým majitelům. Zvířata už ale byla naočkována a odčervena v Jarošově, tudíž nic nebránilo tomu, aby si je zájemci vzali okamžitě. Život v útulku by jejich stres jen prodloužil. „Město Cheb mě podpořilo,“ dodala Lokingová s tím, že se do dalšího postupu v kauze týraných psů zapojí také někteří z nových majitelů psů.