Posledních třicet dnů zbývá do začátku dalšího ročníku Valdštejnských slavností v Chebu. V pátek 28. a sobotu 29. srpna se uskuteční jejich již pátý ročník. Jejich organizátorům spadl kámen ze srdce. Představitel vévody z Valdštejna se bude nejspíše moci zhostit své úlohy.

„V prvé řadě jsme rádi, že účast samotného vévody, velitele císařské armády, již snad není ohrožena. Jeho dokonalý představitel, historický šermíř a specialista na Albrechta z Valdštejna Miroslav Kněbort, měl totiž před časem vážnou dopravní nehodu, kvůli které byl měsíc v nemocnici. Nyní, teprve týden, je v domácím ošetření,“ informovala mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Letošní rok se Valdštejnské slavnosti budou konat také jako jedna z Top akcí Karlovarského kraje.

„Docela se na slavnosti těším. Je to takové znamení konce léta a prázdnin,“ uvedl Miroslav Hruška z Chebu. „Vnuk se už na ně těší. Doufá, že uvidí šermířské souboje. Manželka má zase největší radost z trhu na náměstí,“ dodal senior.

Pro Valdštejnské slavnosti je v Chebu připraveno několik novinek. Ta první potěší hlavně rodiče menších dětí.

„Stačí jen obléci své dítě do historického kostýmu a přijít v sobotu 29. srpna do Krajinky. Společnost Al Rašíd tam nabídne středověké dětské atrakce. A právě pážata, děti oblečené v historickém kostýmu, na nich budou jezdit celý den zdarma,“ uvedla Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice.

„Střih na kostým pro asi tří až desetileté je k dostání v chebském Turistickém infocentru na náměstí. Přišly si pro něj již čtyři desítky maminek,“ nabídla Brabačová maminkám jednoduché řešení, jak kostým pořídit.

Další novinkou je takzvaný Valdštejnův glejt.

„Ten bude k dostání v infocentru od soboty 1. srpna za 500 korun,“ poznamenala mluvčí radnice.

Glejt bude opravňovat všechny držitele ke vstupu na uvítací raut v muzeu, večer s vévodou Valdštejnem v rajské zahradě františkánského kláštera a navíc zaručí přednostní vstup na sobotní oběd na Chebském hradě.

K slavnostem bude patřit i dobové tržiště a přehlídka armády na náměstí či valdštejnská pobožnost v chrámu sv. Mikuláše.