Přesně v pravé poledne mohli včera občané na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu vidět téměř slavnostní příjezd vánočního stromu. Kolona těžké techniky vzbuzovala zasloužený respekt.

Dopravit dvanáct metrů dlouhý a pět metrů široký smrk na místo určení ale vůbec nebylo jednoduché.
„Práci nám trochu ztížily klimatické podmínky,“ řekl Tomáš Pucholt z Chebských technických služeb (Chetes). Druhou komplikací byl těžko přístupný terén. Pracovníci pro smrk totiž jeli do nepřístupné rekreační oblasti Skalka. „Strom byl pokácený konkrétně u chaty Jana Krpenského,“ sdělila mluvčí městského úřadu Martina Kuželová.

Tím, že Jan Krpenský strom 'občanům' daroval', spojil příjemné s užitečným. „Hrozilo totiž nebezpečí, že smrk spadne,“ pověděl provozní náměstek Chetesu Zdeněk Pavlík.

Stejně jako loňský rok, také letos musely vozy jet v protisměru jednosměrné chebské Kamenné ulice.
„Docela jsem se lekla, jak je možné, že auta jezdí nahoru,“ pověděla Marcela Světlá z Chebu. „Ale pak mi došlo, že jedou se stromem a jinudy by měly problém se na náměstí dostat.“

Po náročné cestě čekal na pracovníky Chetesu nejsložitější úkol. Posadit smrk do otvoru byla téměř hodinářská práce. „Nebylo to snadné, ale jsem rád, že jsme to zvládli,“ sdělil jeden ze zaměstnanců Chetes Andrej Šivák z Chebu.
Podobné problémy s dopravou stromu ale nemají například ve Skalné. „Využíváme borovice, která stojí v parku před sportovní halou,“ sdělila tajemnice Skalné Marie Hrnčálková. „Nemusíme tedy každoročně řezat nový strom.“