Včelí roje, které se v tomto období na Chebsku objevují, svou pouť často nepřežijí. Pokud přijdou včelí roj odtranit hasiči, musí sebrané včely usmrtit. Zkušení včelaři si je nechtějí a ani nesmí brát do svých úlů.

„Jsme pochopitelně rádi, když se najde majitel, ale cizí roje si včelaři nechtějí brát,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) František Petr.
„Neznámé roje včel se zabíjejí sírou,“ vysvětlil Jan Votruba, předseda chebských včelařů. „Včelař roj nesmí brát, existuje totiž riziko zavlečení nákazy,“ vysvětlil. „Měli jsme u nás také nedávno případ včelího moru, to je hrozná věc,“ podotkl. Pokud si je včelař schopen uhlídat svůj roj, má výhodu. Jestliže tráví svůj čas u včelstva dnes a denně, je to možné, jinak nemá šanci. „Včely zpravidla nelétají moc daleko, takže je možné hmyz sledovat a jakmile roj usedne, může jej včelař odchytit,“ uvedl Votruba.

„Pokud včely neohrožují lidi, je samozřejmě lepší, když roj odstraní nějaký odborník,“ poznamenal mluvčí HZS František Petr. „Jakmile ale vznikne nebezpečná situace, přijedeme,“ řekl.

Znamená to, že se hmyz objeví na veřejném prostranství, na veřejné budově nebo kdekoliv jinde, kde může být na obtíž. Například v Teplé se roj nastěhoval do sklepa rodinného domu a v Chebu se ve Školní ulici včely usadily na veřejném prostranství.

A jak se vlastně má člověk zachovat, když jej začne obtěžovat včela? Události totiž v mnohém záleží na lidském chování. Kdo se dovede chovat u včel, dostane vždy méně žihadel, nebo se bodnutí i ubrání. Výborný manévr pro zmatení orientace včely je, když se obtěžovaný člověk protáhne nějakým keřem nebo živým plotem. Začne-li naopak mávat rukama a ohánět se kolem, může si být žihadlem jist. Praxí je možné po určité době rozlišit jen obtěžování včelami od jasného útočného náletu. Když už dojde k bodnutí a nejedná o alergika nebo žihadlo není v jazyku, v ústech či v rohovce oka, pak ho stačí šetrně seškrábnout, a to tak, abychom nezmáčkli jedový váček na konci žihadla a nevyprázdnili jeho obsah do rány. Místo vpichu se snažíme ochladit studenou vodou nebo ledem.

Co dělat při včelím útoku

Usedne-li útočící včela na vás, nečekejte až bodne, ale zneškodněte ji přimáčknutím. I když bodne, nestačí zanechat žihadlo vráně. Tím zabráníte hlavním důsledkům bodnutí, zavrtání žihadla hlouběji do kůže a přechodu jedu z jedového váčku do rány. Co udělat se včelou ve vlasech? Jedině energickým připlácnutím dlaní ruky včelu rozmáčknout. Zamotaná včela ve vlasech se totiž orientuje teplem pokožky, ke které se snaží dostat a pak bodne. Zpravidla není možné zamotanou včelu z vlasů vyprostit aniž byste ji poškodili. Rychlé usmrcení je tedy v tomto případě lepší.