Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda hrozí zatím jen na místních tocích

Chebsko - Velká voda z jarního tání zahrozila zatím jen vytopením několika sklepů. AKTUALIZOVÁNO - vodní hladiny řek na Chebsku

2.3.2009
SDÍLEJ:

V okolí Nebanic už voda zalila některé níže položené úseky pastvinFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Oteplení posledních dnů rychle zvedlo hladiny vodních toků na Chebsku. Lidé s obavami sledovali situaci.

„Každý den se jdu alespoň dvakrát podívat k řece, jak to s vodou vypadá,“ poznamenala chebská seniorka Anna Mašková. „Když slyším ten hukot vody, tak mi jde mráz po zádech,“ dodala.

Sníh rychle taje, proto Deník zjišťoval, jak vypadá situace na Chebsku. Zejména, zda museli hasiči v posledních dnech řešit zatopené sklepy či padající mokrý sníh ze střech.

Hasiči ze Skalné byli shazovat sníh ze střechy benzínové čerpací stanice v Aši. „Byla to spíš prevence a přijeli jsme po domluvě,“ uvedl jednatel Sboru dobrovolných hasičů Skalná (SDH) Roman Melničuk. Jak uvedl, žádné větší problémy v souvislosti s tajícím sněhem nezaznamenali.

Ty ale mohou očekávat hasiči v Lázních Kynžvartu. „Sněhu je tady stále ještě dost a pokud bude tát tak rychle, jako dosud, a navíc bude pršet, můžeme očekávat problémy v podobě zatopených sklepů,“ poznamenal jednatel SDH Lázně Kynžvart Michal Businský. „Zatím jsme byli odhazovat sníh ze střechy kinokavárny, ale na náměstí stály u domů zábrany, aby na chodce nespadla lavina ze střechy. To si ale majitelé domů odstraňovali sami, nás nepotřebovali,“ doplnil.

Sníh a rampouchy z budovy mateřské školy a policie odstraňovali také mariánskolázeňští hasiči, v Libé čerpali vodu ze sklepa a hasiči Českých drah se potýkali s vodou na nádraží v Lipové.

Ašské hasiče práce teprve čeká, sníh v této oblasti taje pomaleji než v dalších částech Chebska.
V Teplé se hasiči v uplynulých dnech potýkali nikoliv se sněhem, ale s požárem bytu. „Bylo to velké, byt vzplanul od krbu a oheň způsobil škodu asi milion dvě stě tisíc korun,“ poznamenal velitel výjezdové jednotky Karel Kyler. „Zatopené sklepy nebo padající sníh ze střech u nás nemáme.“

Aktuální hladiny řek v regionu: stav 3. března v 7.00 hodin

Ohře v Chebu 138 centimetrů
Odrava v Jesenici 110 centimetrů
Teplá na Podhoře 48 centimetrů

Stejná situace panuje i v Chebu a v Hranicích. „Naposledy jsme byli pouze u dopravní nehody,“ uvedl starosta hranických hasičů Petr Štrunc. „Sníh už je skoro pryč, tak neočekáváme výjezdy kvůli velkému množství vody,“ řekl.

„Předpověď počasí na nejbližší tři dny očekává slabé nebo minimální srážky,“ uklidňuje mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
„Stav vody v Ohři je klidný a sníh taje pozvolna, i když je ho ještě dost. Jedná se ale především o území v Německu, kde v nadmořské výšce 840 metrů nad mořem zůstává ještě 58 centimetrů sněhu.“

Horší situace je podle něj spíš až za Chebem na Kraslicku, kde leží ještě i metrové závěje sněhu.
„V nadmořské výšce 600 metrů nad mořem je výška sněhové pokrývky kolem deseti, patnácti centimetrů, výjimečně více,“ uvedl.
„V přehradním díle Skalka je hladina vody dostatečně zakleslá, upouštěli jsme už na podzim, stejně jako každý rok.“
V číslech to znamená, že v tuto chvíli je kapacita Skalky naplněná ze 17 procent, takže na vodu z tajícího sněhu je místa dost. „Nepředpokládám, že se dostaneme až k horní hranici. Jsou sice zvýšené průtoky, ale jsme připraveni dobře a povodně neočekáváme,“ doplnil Svejkovský. Pozor by si měli dávat lidé spíš na místní potoky.

Autor: Nataša Šmatová

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení