Nových věží se chebský chrám svatého Mikuláše dočká ještě letos. Včera to potvrdil předseda Nadačního fondu Historický Cheb Michal Pospíšil. Fondu se konečně podařilo získat poslední chybějící peníze.

„Sponzorský dar ve výši dvou milionů korun jsme získali od karlovarské společnosti Slot game,“ uvedl Pospíšil. Tato společnost se podle výpisu z obchodního rejstříku zabývá provozováním sázkových her na elektronických přístrojích.
„Firma si nekladla žádné podmínky. Ze všech sponzorů a dárců jsme od nich získali nejvíc peněz,“ zdůraznil Pospíšil.

Obnově obou chrámových věží tak už nic nestojí v cestě. Společnost Pegisan, která vyhrála výběrové řízení na dostavbu věží, se nabídla je postavit za částku 8,8 milionu korun.
Nové štíhlé a vysoké helmice tak dají chrámu podobu známou ze starých fotografií.
„Helmice mají zachovaný původní tvar,“ uvedl architekt Luděk Vystyd, autor projektu. Při jejich tvorbě se podle něj myslelo i na stále silnější vichřice posledních let. „Konstrukce věží je hodně předimenzovaná,“ dodal Vystyd.

Dodavatelská firma začne s obnovou věží okamžitě po podpisu smlouvy. Stavební práce budou trvat zhruba šest až osm týdnů. „Hotovo by mohlo být už koncem června, kdy se bude ve městě konat festival FIJO,“ poznamenal Pospíšil. Kvůli stavebním pracím bude na několik týdnů omezeno parkování na Kostelním náměstí.

Podle architekta Vystyda se zatím nedají vyloučit vícenáklady na stavbu. „Zjistíme to až po sejmutí současných helmic. Historické tesařské práce v Chebu mají mnohem lepší úroveň než práce kameníků,“ vysvětlil.

Chrám v současné době vlastní římsko–katolická církev. „Jako vlastníci kostela iniciativu nadačního fondu vítáme. Chrám získá na prestiži. Každý rok ho navštíví více turistů,“ sdělil chebský farář Petr Bauchner. V minulosti výstavbu kostela i fary financovalo město. „Do dnešních dob je v presbyteři lavice pro městské radní. Je ale stále prázdná,“ poznamenal Bauchner s úsměvem.

„Ale to nám nikdo neřekl,“ vyhrkl překvapený chebský starosta Jan Svoboda.

Podle Bauchnera navíc církev vážně uvažuje o vybudování vyhlídkové plošiny na jedné z věží.
„Nové věže změní obraz města. Budou vidět ze všech míst,“ libuje si Pospíšil.
Některým obyvatelům města se ale oprava věží příliš nepozdává.
„Dobré věžičky na kostele se zbourají a postaví se nové a štíhlejší. Kdyby raději město zachránilo nemocnici,“ postěžovala si Helena Pitoňáková z Chebu. Obnova věží ale není akcí chebské radnice, nýbrž Nadačního fondu Historický Cheb. Ten prostředky na jejich vybudování získal z veřejné sbírky.