Obnova věží chebského chrámu sv. Mikuláše vyvolala u veřejnosti ohromný zájem. Aby mohli sledovat vyzdvihování jednotlivých věží, berou si lidé volno nebo dovolenou. Na zajímavou podívanou jezdí do Chebu návštěvníci ze širokého okolí. Každý si chce pořídit snímek nebo video na památku.
Největší nával zažilo okolí kostela ve středu, kdy se na věž zvedala první helmice. První lidé se začali scházet na Kostelním náměstí už před šestou hodinou ranní.

„V práci jsem si domluvil dvouhodinové volno,“ řekl Karel Brukner z Chebu. Ten se svým fotoaparátem doslova kroužil kolem chrámu od první chvíle, kdy se začaly nové věže stavět. „Chci mít všechno pěkně zaznamenané. Už jsem si našel i správné místo, odkud se dají věže pěkně vyfotit,“ poznamenal Brukner.

Nebyl sám, kdo si vzal v práci volno, aby mohl sledovat výměnu věží přímo na místě. „Já jsem si vzal rovnou den dovolené. Mám nový fotoaparát a chci ho tady pořádně vyzkoušet,“ uvedl Pavel Čížek z Chebu a pokračoval: „Fascinuje mně, jaká technika se při takové výměně používá. O to víc pak musím obdivovat stavebníky, kteří podobné věže před dvěma sty lety vytvořili. Myslím, že Cheb se bude mít zase čím chlubit, až budou věže hotové.“
Nasazení první helmice si ve středu nechtěl nechat ujít ani Václav Jakl, který stál jako předseda Nadačního fondu Historický Chebu u zrodu myšlenky na obnovu věží. „Výsledek zatím předčil moje očekávání,“ sdělil Jakl.

Přihlížející proto byli zklamaní, když jim Aleš Kastl, který má vyzdvižení věží na starosti oznámil, že se celá akce kvůli silnému větru odkládá na odpoledne. Vítr dosahoval rychlosti 5 metrů za sekundu a v nárazech až 14 metrů. Celá operace se proto přesunula na středeční podvečer, kdy meteorologové slibovali uklidnění větru. Stovky přihlížejících se tak dočkaly až před osmou hodinou večerní.

Lidé ale se zájmem sledovali i čtvrteční vytahování malých věžiček nebo páteční stěhování příhradového jeřábu na druhou stranu chrámu.
„Na stavění věží jsem přijel už potřetí,“ uvedl včera Josef Vintr z Mariánských Lázní. „Něco takového si nemohu nechat ujít. Při sledování všech mi nezbývá, než obdivovat dělníky, jak v té výšce pracují. Po římsách se pohybují naprosto jistě a nemají ani jistící lana,“ dodal Vintr.
Kostelní náměstí, Kasární náměstí nebo park v Komenského ulici jsou neustále plné Chebanů, kteří sledují každé hnutí jeřábu.
Lidé si mezi sebou vyměňují informace, odkud je z Chebu na nové věže nejlepší výhled.

„Nejdříve jsem fotil z Kostelního náměstí. Ve středu večer jsem ale zjistil, že na věže je lepší výhled ze sousedního Kasárního náměstí,“ poznamenal Petr Jehlička z Chebu. Řada fotografů zase nedá dopustit na výhled ze Zlatého vrchu.


Marcela Kuzmová,
33 let, mateřská dovolená, Cheb

Výměnu věží určitě sleduji. Raději než na internet, chodím vše pozorovat živě, je to mnohem větší zážitek. Nové věže mi připadají nádherné, moc se mi líbí.

Robert Giňa,
48 let, nezaměstnaný,
Cheb

Na obnovu věží se dívám jen když mám čas. Tyto věže se mi zdají o dost hezčí než ty, které sundavají. Také obdivuji ty chlapy, kteří musí pracovat v takové výšce.

Jakub Papež,
17 let, student,
Františkovy Lázně

Tato rekonstrukce mě celkem zajímá. Při nasazování první věže jsem tedy pochopitelně nemohl chybět. Nové chebské dominanty mě již teď zcela okouzlily.


Květoslava Bláhová,
42 let, ekonomka,
Cheb

Vyzdvižení první věže jsem bohužel neviděla, jelikož jsem tu nebyla. Nasazování té druhé si ale nenechám ujít. Nové věže budou určitě vypadat krásně.