Kdo v příštích čtyřech letech povede Karlovarský kraj, a které kandidáty bychom mohli vidět v Senátu, rozhodnou voliči dnes a zítra. K volebním urnám přijdou od 14 do 22 hodin, a v sobotu od 8 do 14 hodin.

„V Chebu máme dvaatřicet volebních místností, které se nacházejí na obvyklých místech,“ vysvětlovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Výjimkou jsou volební okrsky číslo 11 a 12, na sídlišti Spáleniště. Už se nebude volit v místním domově důchodců.“ Novým místem je 5. základní škola. V okrsku číslo 28, kde jsou občané zvyklí docházet k volební urně v místnosti na nádraží v Tršnicích, musejí zavítat do prostor 6. základní školy v Chebu u bazénu. Nepohybliví lidé nemusejí zoufat. „Mohou se obracet prostřednictvím svých blízkých či známých na volební komisi ve svém příslušném obvodu. Mají také možnost obrátit se o pomoc na dispečink, sloužící na radnici, a to nejlépe v pátek po 15. hodině na čísle 354 440 107,“ radila Kuželová.

Nenašli jste ve schránce hlasovací listy? Žádný strach. Mluvčí chebského městského úřadu ubezpečila, že bude u každé volební místnosti připravený dostatečný počet náhradních listů. Zatím ale není zcela jasné, kdy se občané dozvědí první fakta z voleb. „První průběžné výsledky by mohly být známy v sobotu večer,“ uvedl Jakub Kaválek, mluvčí karlovarské radnice.

Kromě voleb do krajského zastupitelstva mají lidé z části Chebska a Tachovska možnost hlasovat pro kandidáty do Senátu. S kým a kde hodlají aspiranti trávit zítřejší odpoledne a večer? Například Zelení se sejdou v Praze v celostátním štábu. „Tuto možnost ještě zvažuji,“ uvedl třiapadesátiletý chebský kandidát do Senátu Petr Němec. „Ale jako pravděpodobnější variantu vidím, že čas strávím spolu s dalšími kolegy v Chebu a budeme sledovat vývoj v přímém přenosu v televizi,“ dodal.

„Určitě budu v sobotu v podvečer s přáteli a ostatními příznivci společně v jedné františkolázeňské kavárně,“ uvedl včera Ivo Mlátilík, starosta Františkových Lázní a nezávislý kandidát do Senátu. „Vše beru sportovně a věřím voličům, že konečně prohlédnou. V případě úspěchu určitě dojde také na nějakou tu skleničku něčeho ostřejšího. Pokud se nezadaří, budu se muset zamyslet nad svojí dosavadní funkcí a prací pro občany,“ dodal.
Oproti němu stráví chebský starosta, a další kandidát do Senátu, sobotu prací. „Mám na radnici pracovní povinnosti,“ uvedl Jan Svoboda. Zítřejší den bude třeba oddávat a přijme delegaci asi 40 lidí. Po práci starostu akce související s kandidaturou čeká. Podle jeho slov je ale otázkou, zda to bude oslava či tryzna.

Případné druhé kolo senátních voleb se uskuteční hned po týdnu - v pátek a sobotu, ve stejných časech.

(Václava Simeonová, Vladimír Kučera)