Ve volbách do krajského zastupitelstva Karlovarského kraje vyhrála s přesvědčivým náskokem Česká strana sociálně demokratická. Její kandidáti získali 25 977 ze všech odevzdaných hlasů. K volebním urnám se dostavilo 84 673 z 240 969 registrovaných voličů, kteří odevzdali 84 456 hlasů, z nichž 97.97 procent, čili 82 742, je platných.
„Lidé svým hlasováním vyjádřili to, co si myslí o vládě v posledních dvou letech. V krajských výsledcích se hodně odrazilo to, jak lidé vidí vládu Mirka Topolánka,“ komentoval výsledky voleb Josef Novotný, lídr kandidátky sociálních demokratů.
Dramaticky vypadalo sčítání hlasů ve volbách do Senátu. Dlouho celkem jasně vedli dva kandidáti z Tachovska, Miroslav Nenutil (ČSSD) a František Podlipský (KSČM). Když zbývalo sečíst hlasy z deseti procent okrsků, dostal se na druhé místo františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík (NK). Ten již svoji pozici na úkor Františka Podlipského udržel.
Senátní hlasy jsou spočítané
Miroslav Nenutil (ČSSD) vyhrál s 26,6 % (8 373 hlasů) před Ivo Mlátilíkem (Nezávislý). Ten má 22.03 procent a 6 933 hlasů. Třetí je František Podlipský 20,07 % a 6 316 hlasů. Čtvrtý skončil Jan Svoboda (ODS) 18,55 procenta a 5 838 hlasů. Do druhého kola, které se koná 24. a 25. října postoupil Miroslav nenutil a Ivo Mlátilík
Mlátilík stáhnul náskok Podlipského
Kandidát do Senátu Ivo Mlátilík stáhnul náskok komunisty Podlipského a dostal se na druhé místo. Po sečtení 94 procent hlasů vede Miroslav Nenutil (ČSSD) s 27,49 procenty hlasů. Ivo Mlátilík (Nezávislý) je na druhém místě s 21,45 procenty. František Podlipský (KSČM) klesl na třetí místo s 20,84 procenty hlasů. Mezi durhým a třetím místem je rozdíl 272 hlasů Chebský starosta Jan Svoboda získal pouhých 17,85 procenta.
V Libé lidé chtějí do Senátu Podlipského
U senátních voleb v Libé uspěl nejvíc František Podlipský, který získal 28.82 procent hlasů.
V Hazlově bodoval Ivo Mlátilík - lidé prý chtějí změnu
Voleb do Senátu se v Hazlově zúčastnilo 32.48 procent právoplatných voličů. U obyvatel Hazlova bodoval františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík. Získal téměř 30 procent hlasů. „Myslím si, že je to pochopitelné,“ uvedl starosta Hazlova Miroslav Všetečka. „U našich obyvatel má důvěru. Občany si získal i tím, že jako první vše dokázal pojmenovat.“ Podle hazlovského starosty je na výsledku vidět, že si lidé přejí změnu.
Lidé si pletli obálky
Téměř deset procent voličů v Plesné si pletlo obálky, když současně probíhaly krajské i senátní volby. To i přesto, že měli za plentou pro úpravu lístků podrobný návod. Znamená to, že tyto hlasy jsou neplatné.
Aš volila Mlátilíka
Výsledky senátních voleb v Aši ukázaly po sečtení hlasů ze všech čtrnácti volebních okrsků, že zde vyhrál Ivo Mlátilík. Získal 33,6 procenta hlasů. Na druhém místě skončil Jan Svoboda s 19,94 procenty hlasů. Miroslav Nenutil z ČSSD, který jinak v celém senátním obvodu vede, skončil na třetím místě se 17,02 procenty hlasů.
Výsledky v Karlovarském kraji po sečtení 80 procent hlasů
Stále vede ČSSD s 31,66 procenty. ODS má 18,32% a KSČM 16,75 procenta. Alternativa pro kraj získala 10,02 % a Doktoři 9,56 %. Koalice pro Karlovarský kraj má 6,16 %. V senátních volbách zatím vede Miroslav Nenutil ČSSD. Získal 29,52 %. Na druhém místě je se 22,83 % František Podlipský (KSČM). Nezávislý Ivo Mlátilík má 19,3 % a Jan Svoboda (ODS) 16,76 %. V senátních volbách je sečteno zatím 75 procent hlasů
Výsledky v Karlovarském kraji po sečtení 65 procent hlasů
Vede ČSSD se 32.98 % hlasů. Druhá je ODS s 18.93 %. Na třetím místě je KSČM, která má 16.83 %. Čtvrté je hnutí Doktoři s 8.83 %. Pátá je Alternativa pro kraj, která má 8.61 % hlasů. Koalice pro Karlovarský kraj má 6.37 %. Ostatní strany mají pod pět procent hlasů. Strana zelených má 2.44 %, Dělnická strana 1.30 %, US-DEU 1.17 %, Strana důstojného života 1 %, Pravý Blok 0.99 %, Strana důstojného života 0.42 % a SPR-RSČ 0,17 %.
Sečteno je zatím 65% hlasů.
Upravené údaje o velobní účasti v Karlovarském kraji
Podle aktualizovaných údajů Českého statistického úřadu přišlo v Karlovarském kraji k volbám 31.90 % voličů. V roce 2004 to bylo 24,99 procenta
ODS vítězí ve Valech. Obec už ale není pevnou baštou této strany
Třetina zapsancých voličů přišla k volebním urnám ve Valech u Mariánských Lázních. Své hlasy dávali hlavně ODS. Ta získala 34,65 procenta. Při posledních volbách ale ODS porazila konkurenční ČSSD ziskem 58,42 procenta hlasů. „Lidé měli v letošních volbách větší výběr stran. Na výsledku ODS se také podepsaly problémy v krajském zdravotnictví,“ soudí starostka obce Marie Zítková (ODS). V obci byla také vyšší volební účast 33,33 procenta než při posledních krajských volbách. Podle starostky je to výsledek toho, že se lidé více zajímají o dění okolo sebe. Výsledky byly zveřejněny několik minut po patnácté hodině.
Ve Vlkovicích na Mariánskolázeňsku vítězí ČSSD
Více jak padesát procent hlasů (54,16 %) získala ČSSD ve Vlkovicích na Mariánskolázeňsku. Hlasovalo pro ni 26 ze 48 voličů, kteří odevzdali platný hlasovací lístek. Volební účast v této obci činila 46,15 %. Výsledky voleb byly známé těsně před 15. hodinou
První odhady volební účasti pro Karlovarský kraj
Podle prvních výsledků dosáhla volební účast v kraji 29.50 %. V roce 2004 to bylo 24,99 procenta
Na Kladské byli první
Třetí volební okrsek v Mariánských Lázních – Kladská měl jako první na chebsku spočítané hlasy. Volební účast byla 42,86 procent. K urnám přišlo 21 ze 49 zapsaných voličů. U nich vyhrála ODS, ČSSD a Alternativa pro kraj. Tyto strany shodně získaly po pěti hlasech.
Třetí volební okrsek ve Františkových Lázních se dostal přes padesátiprocentní volební účast
51% oprávněných voličů! Takové číslo hlásila z třetího volebního okrsku ve františkových Lázních předsedkyně volební komise Eliška Lukešová.
Chodily spousty voličů
Do volební místnosti čtvrtého volebního okrsku ve Františkových Lázních dorazilo 46,8% oprávněných voličů. O vysokém počtu odpovědných voličů Deník informovala předsedkyně tamní volební komise Romana Mlátilíková.
Volilo se i v léčebně
Volební komise ze 16. volebního obvodu z Chebu vyrazila v sobotu dopoledne do léčebny dlouhodobě nemocných. „Čeká nás tady 31 lidí, kteří projevili zájem zúčastnit se voleb,“ poznamenal předseda komise Lukáš Šíf. Komise s volební urnou šla za staršími a méně pohyblivými voliči na základě jejich zájmu. Předem museli vyjádřit své přání zúčastnit se voleb předem.
Stížnost v Chebu
Ve volebním okrsku číslo 2 v Chebu se jednomu z voličů nelíbilo, že se konají volby do krajských zastupitelstev a senátní volby současně. Domnívá se, že je to šikanování občanů, když musí do urny hodit dvě obálky současně. NA protest sepsal hned ve volební místnosti písemnou stížnost. „Druhou obálku tam klidně může hodit prázdnou,“ poznamenali členové komise. „Nikdo nepozná, od koho to je.“
Všude je klid
„V souvislosti s volbami jsme zatím nemuseli řešit žádný přestupek občanů,“ uvedl v sobotu po 11 hodin velitel františkolázeňských strážníků Jiří Šollar. „Také v okolí restauračních zařízení je zatím relativní klid,“ dodal. Stejně to vypadalo i v jiných místech regionu. Hlídky policistů a strážníků nikde nenarazili na vážný problém. V Mariánských Lázních dokonce policisté připravili na noc kontrolní akci na řidiče.
Řidič senior přehlédl dva pěší seniory a srazil je
Sedmasedmdesátiletý řidič osobního vozidla Fiat řídil v Nejdku, v pátek kolem 18.30 hodin auto ve směru Nejdek – Karlovy Vary po ulici Karlovarská. Na vyznačeném přechodu pro chodce přehlédl přecházejí manželský pár ve věku 80 a 72 let, kteří vozovku přecházeli z levé strany. Řidič vozidla 80 letého muže srazil a 73 letou ženu vozidlem odrazil. Manželé byli převezeni do Karlovarské nomocnice. Dopravní policisté v současné době dopravní nehodu šetři. Alkohol u řidiče vyloučen dechovou zkouškou.
UDÁLOSTI PÁTKU 17. ŘÍJNA
Volby do krajského zastupitelstva a Senátu na Chebsku se tentokrát vyznačují poměrně nízkou volební účastí. Ta se pohybuje pod hranicí dvaceti procent. Výjimku tvoří pouze malé obce jako Poustka nebo Křižovatka. Tam přišlo k volbám kolem třiceti procent voličů. Vysokou účastí vynikají také některé volební okrsky ve Františkových Lázních. Volební komise v místech, kde se volí do krajského zastupitelstva a do Senátu, zaznamenali menší zájem o senátní volby. Ve volebních místnostech na Chebsku je zatím klid. Policisté jednotlivé volební místa pravidelně kontrolují. Ve městech jim pomáhají i strážníci. V Mariánských Lázních připravili policisté dopravně bezpečnostní akci zaměřenou na bezpečnost silničního provozu.
Hazlov
První voličkou v Hazlově byla Marie Molnárová. Ta přišla dát hlas i přes to, že ji den před volbami zemřela dobrá přítelkyně. „Hlas dám straně, která mi velice pomohla,“ popsala dojemnou část svého života občanka obce.
Volební místnost v Hazlově navštívilo 19 procent právoplatných voličů.
Výtržnosti a jiné problémy – to se naštěstí voleb na Chebsku netýká. „Nepamatuji, že bychom u nás v Hazlově někdy zaznamenali nějaké potíže ze stran voličů,“ uvedla členka komise, a dříve také předsedkyně, Zdena Köberlingová.
Poustka
Stejně jako v Hazlově, panuje klid také v Poustce. „Vše zde vždy proběhlo v klidu,“ uvedla předsedkyně komise Miroslava Dusová. Ve většině komisí se ale členové shodli, že největší účast mívají spíš komunální volby.
Nadprůměrná volební účast byla hned v první den voleb v Poustce. Činila totiž 35 procent.
Cheb
Do volebních místností v Chebu se lidé hrnuli už před čtrnáctou hodinou. Když byli vykázáni, zlobili se. Takový případ nastal i ve druhém volebním okrsku v Chebu.
„My spěcháme do práce a když nesmíme volit teď, tak už nepřijdeme,“ vyhrožovali dva místní obyvatelé.
„Zákon hovoří jasně, vysvětlila předsedkyně volební komise, proč nesměli občané své lístky vhodit do urny před oficiálním zahájením voleb.
Další nespokojený občan například nechtěl uznat, že hlasovací lístky musí upravovat a vkládat do přidělených obálek za plentou. Aby se nezdržoval, učinil tak hned před volební komisí. „Já si můžu dělat co chci,“ rozčiloval se. „Můžu si lístky dát do obálky kde chci.“
Ve volebních místnostech na Chebsku se od 14 hodin leckde nezastavili. Jaká je podle odhadu pracovníků komisí účast? V centru Chebu ji odhadují na 15 až 20 procent. Velice nízká účast voličů dnes ale prý byla z řad obyvatel Tršnice. Důvodem může být změna volební místnosti, která se z obce přesunula do Chebu.
Ondřej Sabo, Cheb , živnostník
"Naše politika mě tak znechutila, že jsem byl nejdříve rozhodnutý nejít volit vůbec. Nakonec jsem si to ale rozmyslel. Hlas ale nedám ani jedné ze dvou našich největších politických stran."
Jiří Pechr, Cheb, student
"Volit tento rok asi nepůjdu. Přes rok českou politickou scénu příliš nesleduji. A předvolební sliby mi nepřijdou jako vhodné informace, podle kterých bych se mohl rozhodnout. "
Jitka Nožičková – okrsek 22: Jsme se zde každý z jiného oboru, takže si volný čas vyplňujeme tím, že si povídáme o svých povoláních. Ale pro velký počet voličů jsme si toho zatím příliš neřekli.
Maxim Petr – okrsek 15: Máme na starosti značně velký volební obvod, takže o voliče nemáme nouzi. Na svačinu se musíme jeden po druhém vystřídat. Kdybych měl přece jen chvilku, studoval bych volební zákon.
Oldřich Hodinka – okrsek 14: Lidé k nám chodí průběžně, takže jsme ani neměli čas přemýšlet, co bychom jiného mohli dělat. Naopak se zde často nashromáždí tolik lidí, že se zde tvoří fronty. Jedinou chvilku klidu si dopřáváme při svačině.
Lázně Kynžvart
Jan Šimice, Lázně Kynžvart, důchodce
"Já k volbám rozhodně jdu. S manželkou volíme po celý život. Myslím si, že je to povinnost každého. Nestačí jen po straně hudrovat někde v restauraci. Komu dávám hlas, však neprozradím."
Františkovy Lázně
Ve volební místnosti čtvrtého volebního obvodu ve Františkových Lázních evidovali doposud podobnou účast voličů jako před dvěma roy v komunálnách volbách. „zatím voby nenarušil ani žádný výjimečný skutek přicházejících občanů,“ uvedla v pátek v 19.30 hodin předsedkyně volební komise zmíněného obvodu Romana Mlátilíková.
„První den jsme prožili bez výjimečných událostí,“ oznámila včera ve 22,10 hodin předsedkyně volební komise z čtvrtého obvodu ve Františkových Lázní Romana Mlátilíková. „My evidujeme účast voličů 31,8%,“ dodala.
" Zatím vše v klidu," hlásili v 18 hodin z volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu. „Doposud také evidujeme podobnou volební účast občanů, jako v předchozích volbách,“ upřesnila mladá předsedkyně tamní volební komise Eliška Lukešová z Františkových Lázní.
Z volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu hlásili po 22 hodin volební účast ve volbách do Senátu i v těch krajských 37 %.
Václav Macek, Františkovy Lázně, truhlář
"Hlas ve volbách samozřejmě odevzdám. Koho podpořím ve volbách do Senátu, to už vím. Rozhodnutý zatím nejsem pro kandidáty v Karlovarském kraji. Ještě trochu popřemýšlím."
Obvodní policisté ve Františkových Lázních reagovali na dotaz Deníku k dosavadnímu průběho voleb v tomto městě, že je zatím vše v klidu. Do pátečních 17.30 hodin nedošlo k žádné výjimečné situaci ve volebních místnostech i nejbližším okolí.
Dolní Žandov
Necelých dvacet procent voličů přišlo k volebním urnám v Dolním Žandově na Chebsku. Ne všichni se ale zúčastnili senátních voleb. Tam se volební účast odhaduje na patnáct procent.
Okrouhlá
V Okrouhlé volilo v první den voleb 17 a půl procenta voličů. Volební komisi nízká účast nepřekvapila.
Plesná
Z celkového počtu 1 500 obyvatel přišlo v Plesné v první den voleb odevzdat svůh hlas necelých 17 procent obyvatel.
Křižovatka
Téměř 30 procent obyvatel přišlo v první den voleb k urnám v Křižovatce.
Vojtanov
Patnáct minut před uzavřením volebních místností už měli ve Vojtanově spočítáno, že účast v první den voleb byla 28,5 procenta zapsaných voličů.
Nebanice
Volební účast obyvatel hned v první den voleb překvapila i starostku obce Janu Balko. „Očekávali jsme daleko menší zájem,“ řekla. „Účast se skoro blíží třiceti procentům,“ uvedla hrubý odhad.
Plesná
Aby měl volby co nejdříve za sebou, rozhodl se jeden z voličů v Plesné, že si dojde svou občanskou povinnost splnit už v deset hodin dopoledne. K jeho překvapení mu ale předseda komise Vladimír Mačička oznámil, že přišel příliš brzy.
Velká Hleďsebe
"Přišlo zhruba osmnáct procent voličů," poznamenala k volební účasti půl hodinu před uzavřením volební místonosti Libuše Karenovičová, předsekdyně volební komise ve Velké Hleďsebi. Největší nápor zde zaznamenali hned odpoledne po zahájení voleb. Volební komise poznala příjezd každého trolejbusu, který dovezl další občany, kteří chtěli volit hned první den. Žádné problémy zde nezaznamenali. Jeden z voličů chtěl hlasovat pro své kandidáty už dopoledne. Domníval se, že volební místnost je v pátek otevřená už od osmi hodin. Nakonec přišel hlasovat ve 14.30 hodin.
Krajské statistiky
Voliči v Karlovarském kraji budou vybírat nové krajské zastupitele. Na výběr mají 472 kandidátů z ze třinácti různých politických stran a sdružení.
Nejstarší kandidátkou je devětasedmdesátiletá Milada Bučková ze Sokolova, která kandiduje za Unii svobody - Demokratickou unii.
Nejmladším kandidátům v kraji je devatenáct let. Jsou to Jiří Hůlka z Karlových Varů, který kandiduje za Dělnickou stranu, Jakub Karnolt z Aše za Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa a Kateřina Zítková z Nejdku. Ta je zapsaná na kandidátní listině Strany zelených.
Před čtyřmi lety přišlo k urnám 25 procent voličů , zvítězila ODS se 40,25 % a 21 mandáty v krajském zastupitelstvu. Druhá byla KSČM s 22,67 % a 12 mandáty a následovala ČSSD s 14,97 % a 7 mandáty. Evropští demokraté, kteří nyní kandidují jako Alternativa pro kraj, dosáhli 6,1 % a tří mandátů a jeden mandát méně za 5,1 % Koalice pro Karlovarský kraj.
Dalších osm stran a hnutí nedosáhlo na potřebnou pětiprocentní hranici zisku hlasů, přičemž nejblíže bylo se 4,2 % SNK - sdružení nezávislých kandidátů. Vedení kraje vytvořila po volbách koalice ODS a ČSSD s celkem 28 mandáty z celkových čtyřiceti pěti.
V kraji se bude volit v celkem 348 volebních okrscích. Zapsáno je 246 200 voličů.
Nejméně voličů má na Chebsku obec Tuřany- 83, na Karlovarsku Teplička -72 a na Sokolovsku Přebuz - 70
Zpravodajství z voleb z celého Karlovarského kraje najdete zde: Karlovarský kraj