Prodloužený víkend spojený s mezinárodním turnajem vozíčkářů ve stolním tenise zažije v Chebu několik desítek sportovců. Koná se zde již jedenáctý ročník turnaje Cheb open 2009. Začne dnes v 8.30 hodin a potrvá přibližně do 16 hodin. Slavnostního zahájení se ujme chebský starosta Jan Svoboda spolu s hejtmanem Karlovarského kraje Josefem Novotným.

Loni si zahrál rovněž chebský starosta
Loňský jubilejní desátý ročník Mezinárodního turnaje ve stolním tenise vozíčkářů zahájili krátkým soubojem bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel a starosta Chebu Jan Svoboda. Vítězem se stal chebský starosta. V samotném turnaji se soutěžilo v kategoriích A, B, C, přičemž posledně jmenovaná byla obsazena nejsilněji. Soupeřilo v ní 23 tenistů.
V kategorii B hrál i Milan Krejčí. Do Chebu vážil cestu od Prahy.
„Trénuji jen jednou týdně, je to málo, ale nejsou lidi. Všichni jsme zaměstnaní, tak není čas. Občas někam zajedu a uhraji něco, abych nespadl do céčka, tam už se mi nechce,“ řekl.


Přijede také delegace z Tagilu

Letos se do Chebu sjede 55 českých reprezentantů, z toho sedm jich bude z Karlovarského kraje. Přijedou i hráči z Německa, Ruska a Slovenska. Svou účast mimo soutěžících přislíbili také: mistr světa 1998, stříbrný olympionik z Atlanty, Athén 2004 a zlatý z OH Sydney 2001 Michal Štefanu (jednotlivci - paraplegik), mistryně Evropy 1997, bronz z OH Sydney 2001 - Jitka Pivarčiová (jednotlivci-paraplegik) i mistři světa 1998, stříbro z OH Sydney 2001- Martin Zvolánek + Tomáš Přibyl (čtyřhry - kvadruplegik). V rámci partnerských vztahů měst Cheb a Nižní Tagil přijede na týden delegace dvou ruských vozíčkářů s manželkami.


Začátečníků bude letos víc
Hrát se bude na šestnácti stolech ve sportovní hale TJ Lokomotiva Cheb způsobem skupin obvyklým na mezinárodních turnajích. V rámci turnaje se uskuteční celorepublikový turnaj, jedenáctý ročník, který je bodovaný a určený pro handicapované sportovce všech kategorií, výkonnosti a věku a započítává se do celostátního žebříčku. Jako obvykle, i letos se hraje v kategoriích A, B, C. V kategorii C si může zahrát kdokoliv, je určena i pro začátečníky a ty, kdo si chtějí zkusit poprvé zahrát. Letos přijede více nováčků, kteří spojí prodloužený víkend s poznáváním Chebu. Jak si ale minulý rok někteří vozíčkáři z Moravy postěžovali, Cheb není uzpůsoben k jízdě na invalidním vozíku. Turnaje se zúčastní také ženy. „Nejen muži, ale i handicapované ženy a dívky sportují,“ poznamenal už loni Harant.

Turnaj by se neobešel bez vydatné pomoci sběračů míčků, i když sehnat v období prázdnin studenty, je poměrně složitá záležitost. „Máme problémy i letos,“ poznamenal Tomáš Harant. „Teď, zpočátku prázdnin, se velmi těžce shánějí dobrovolníci z řad studentů, všichni odjíždějí na prázdniny, ale snad se zadaří,“ neztrácel optimismus.