Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Leteckou záchranku čekají změny, létat ale bude dál

Chebsko - Ministerstvo obrany ubezpečuje, že pacientů na Chebsku se změny nedotknou

14.12.2007 3
SDÍLEJ:

Armádní záchranářský vrtulník W-3A SokolFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Lidé na Chebsku nemají důvod k obavám. Pokud se ocitnou v ohrožení života, vrtulník letecké záchranné služby pro ně přiletí. Alespoň to tvrdí mluvčí ministerstva obrany, které leteckou záchranku v Plzni provozuje.

„Ministerstvo obrany neplánuje omezení provozu letecké záchranné služby (LZS) na středisku v Líních. Dojde pouze ke změně organizační struktury leteckého útvaru, který vyčleňuje vrtulník W-3A Sokol ve zdravotní verzi a letovou posádku,“ ubezpečuje Monika Machtová z tiskové a informační služby Ministerstva obrany České republiky. „V současné době v Líních působí vrtulníková letka, která je odloučenou částí vrtulníkové základny Přerov. Příslušníci této letky budou k 1. říjnu 2008 začleněni do struktury letecké základny v Praze Kbelích a budou službu LZS ze střediska Líně zajišťovat bez omezení. Plánovaná změna struktury letky nemá žádný vliv na změnu režimu zajišťování této služby.“

Podle Machtové visí damoklův meč i nad plzeňskou řídící věží. „Zatím lze říci, že do konce roku 2008 zůstane řídící věž v Líních s určitostí v provozu, další postup v tuto chvíli řeší odpovědné složky resortu obrany,“ pokračuje Machtová s tím, že armáda zajišťuje službu LZS pro Plzeňský a Karlovarský kraj i v současnosti jedním vrtulníkem W-3A Sokol, letovou a zdravotnickou posádkou.

„Zdravotnický útvar zůstává na středisku v Líních beze změn a bude zajišťovat mimo služby LZS například školení armádního zdravotnického personálu v urgentní medicíně před vysíláním do misí v zahraničí,“ doplnila Machtová.
„Chtějí měnit něco, co léta a dobře funguje. To podle mě není dobrý nápad,“ míní Zita Růžičková z Chebu. Jejího syna před lety zachránilo to, že se díky rychlému a šetrnému transportu vrtulníkem dostal včas do péče pražských specialistů.

A proč vlastně armáda reorganizaci plánuje?
„Důvodem změn je snížení rozpočtu armády a z toho vyplývající potřeba nižšího počtu dislokačních míst. To přinese finanční úspory, což je nutné zohlednit při vytváření malé, ale funkční profesionální armády. Závazek armády pokračovat v zajišťování LZS pro ministerstvo zdravotnictví nebude těmito opatřeními nijak narušen,“ tvrdí Machtová.
LZS provozovaná Armádou České republiky má ve svých povinnostech zajišťování LZS v nočních hodinách nejen ve svých regionech, ale může na vyžádání působit i po celém území ČR.

Nikde ale není smluvně zadaná povinnost létat za ztížených povětrnostních podmínek. Přitom podle Machtové právě za takových podmínek nejsou vrtulníky jiných provozovatelů plně schopné letu (například let za snížené dohlednosti nebo let v oblacích, kde jiné vrtulníky než W-3A Sokol nemají protinámrazový systém).

„Ministerstvo zdravotnictví se částečně podílí na provozních nákladech střediska LZS. Je nutné si uvědomit, že armáda jako státní provozovatel umožňuje využití výcviku letových i zdravotnických posádek ve prospěch obyvatel České republiky,“ dodala Machtová.
Někteří lidé na Chebsku zůstávají i přes tato ujišťování skeptičtí. „Vojenští piloti jsou borci, kteří ve vzduchu často dokáží nemožné. Když už se oklešťují nemocnice, tak si myslím, že peníze na to, aby v Plzni zůstala letka v nezměněné podobě, by se rozhodně najít měly,“ myslí si Štefan Musil z Chebu.

14.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení