Výlety na konci školního roku patřily a snad stále patří k nejoblíbenějším školním aktivitám. Ale také zde se trendy mění – už nejsou pro žáky tak atraktivní několikadenní výlety. Školáky většinou čeká pouze jednodenní akce, která je ale o to zábavnější.

„Vícedenní výlety jsme omezili především z finančních důvodů,“ uvedla ředitelka chebské 5. Základní školy Jitka Řehořová. „Žáci nejčastěji cestují v rámci našeho kraje, výjimečně do Plzně či Prahy.“

Také děti z 2. Základní školy v Chebu jezdí na krátké výlety do nepříliš vzdálených míst. „Je to opravdu velice různé,“ sdělil ředitel Bohumil Jecha. Mezi často navštěvovaná místa patří letos také Konstantinovy Lázně či Praha. „Rozhodnutí je na učitelích,“ vysvětloval. „Záleží také na tom, z jaké sociální skupiny dítě pochází. Takže se může stát, že někteří nejedou ani na jednodenní výlet.“

Na 2. Základní škole v Chebu ale žádné fondy, díky kterým by školák mohl jet, neexistují.

Některé školy na Chebsku proto nabízejí půjčky, pomocí kterých se žáci podobných aktivit mohou zúčastnit.
„Existuje podpora z nadačního fondu Gaudeamus,“ sdělil již dříve ředitel chebského gymnázia Jaroslav Kočvara. „Při nenávratné půjčce ale musejí rodiče doložit doklady o jejich špatné sociální situaci. Ještě jsem se nesetkal s tím, aby půjčku student potřeboval na výlet na konci školního roku. Ale pokud by žák s tímto přišel, snažili bychom se mu samozřejmě vyhovět.“
Taková pomoc se zdá vhodná i odborníkům.

„Je dobré, že fungují fondy takového typu,“ řekl chebský psycholog Ján Pobežal. „Žádná pomoc není zbytečná, především pokud o ni dítě stojí,“ vysvětlil.