Stav veřejných toalet odpovídá zájmu obsluhy o jejich údržbu. Své o tom vědí hlavně lidé, kteří často cestují.
„Markantní je například rozdíl mezi záchodky na chebském a mariánskolázeňském nádraží,“ uvedl Karel Neumann z Chebu. „Zatímco v Chebu jsou v pořádku i přes to, že se po nádraží pohybuje nejrůznější řada individuí, ty mariánskolázeňské jsou hrozné. Chybí tam obsluha. Na jejich návštěvu aby si člověk ucpal nos a navléknul holínky,“ dodal smutně. Cestujícím se už ale blýská na lepší časy. V Mariánských Lázních už totiž začala dlouho očekávaná rekonstrukce nádražní budovy.

„Veřejné toalety v Chebu? Uprostřed náměstí na rohu s Jateční ulicí. O jiných nevím,“ reagovala na náš dotaz Irena Kolářová z Chebu.
Stejně jako velká spousta dalších lidí využívá toalet v mnoha chebských supermarketech. Záchodky v restauracích lidé využívají jen ve chvílích nejvyšší nouze.

„Někde se dokonce nestydí vybírat i více než deset korun za použití. Pravda ale je, že je tam vždy čisto, což se nedá říct o všech toaletách v supermarketech,“ dodala Kolářová.
Na případný nedostatek čistých toalet nejčastěji žehrají ženy. I jejich kvalita dokáže u žen rozhodnout o tom, kam chodí rády nakupovat

Záchodků ubývá

Veřejných toalet, pokud nepočítáme záchody v supermarketech a obchodních centrech ubývá. Někteří podnikatelé staré objekty přestavují a dávají jim nové uplatnění.

Bývalé záchodky, dnes restaurace Ahorys

V Chebu si získala jistou proslulost restaurace Ahorys, které už štamgasti neříkají jinak než ´U hajzlíků´. Vznikla před více než deseti lety u křižovatky ulic Komenského a Smetanova. Podobná situace panuje také v nedalekých Mariánských Lázních. Před několika lety prodala radnice staré nevzhledné záchodky v lázeňském parku pod budovou městské knihovny. Nový majitel z nich vybudoval cukrárničku s příhodným názvem Café Park.

Bývalé záchodky, dnes kavárna Café Park

… a takhle vypadala kavárna ještě jako záchodek