Znechuceni odjíždějí turisté z regionu. Romantické procházky centry krásných měst na Chebsku jim dokáže pokazit nedostatek veřejných záchodků, jejich nepřístupnost či krátká pracovní doba.

„Potřebovala jsem si odskočit u mariánskolázeňské kolonády. Měla jsem ale smůlu. V půl šesté večer už byly toalety na kolonádě zavřené,“ postěžovala si Jana Václavová z Prahy. Turistka se proto rychle vydala hledat jiné veřejné záchodky.

„Další toalety jsem našla kousek pod kolonádou u trolejbusové zastávky. Bohužel, také byly zavřené. Naštěstí jsem se ale dostala na záchodky řidičů autobusů. Byly to hrozné chvilky,“ přiznala.

Podobné zkušenosti s návštěvou veřejných toalet mají také obyvatelé a návštěvníci nedalekého Chebu či Františkových Lázní.
„Problém není ani tak s otevírací dobou. Otevřeno mají do 19 hodin, ale s nepřístupností. Všude musíte zdolat několik schodů. Mladým to nijak nevadí, ale co ti starší nebo vozíčkáři,“ povzdechl si Jaroslav Štefka z Chebu. Pojízdnou plošinou pro vozíčkáře disponují chebské záchodky v Sadech Míru nedaleko od autobusových zastávek. Plošina ale trpí řáděním vandalů a je poměrně často rozbitá.

Nedostatek veřejných záchodků trápí hlavně v letní turistické sezóně chebský Špalíček. „No jen se tam zajděte podívat. Stačí udělat dva kroky do Kramářské uličky ve Špalíčku a pořádně se nadechnout. Hned vám je jasné, kam si lidé chodí ulevit,“ rozhořčil se Štefka.
Problémy s toaletami jsou i ve Františkových Lázních. Veřejné záchodky jsou sice přímo v centru, ale pro klíč si musí potřební zaskočit do sousední trafiky.

„Sjezdil jsem už půl Evropy, ale horší situace než v Česku je snad jen ve východních státech,“ poznamenal Jiří Tomeček z Chebu. „V takové Paříži není problém najít vždy čistou a otevřenou toaletu, i když je to jen takový malý automat. Ve chvílích, kdy to člověk potřebuje, ale úplně postačí,“ dodal.

Nepříznivou situaci chtějí města v regionu změnit. Jejich představitelé se sešli, aby společně požádali o dotace z evropských prostředků na vybudování nových bezbariérových záchodků v rámci projektu Euroklíč. Z Chebska se k této iniciativě chce připojit Aš, Mariánské Lázně, Skalná a Cheb.
Samotné město Cheb by chtělo vybudovat nebo zrekonstruovat hned čtvery veřejné záchodky. „Uvažujeme o veřejných záchodcích v areálu krajinné výstavy, u náměstí, v komplexu františkánského kláštera a zhruba uprostřed pěší zóny,“ uvedl Miroslav Plevný, chebský místostarosta. Záchodky by ale nestály přímo na pěší zóně, ale někde v její blízkosti.

Systém Euroklíč je celoevropský projekt, který umožňuje zdravotně postiženým lidem, aby se dostali pomocí vlastního speciálního klíče do všech veřejně přístupných objektů. Toalety, výtahy nebo přístupové plošiny mají být v těchto objektech opatřeny Eurozámkem, k němuž budou mít univerzální klíč.

„Navíc chceme, aby provozovatelé takových objektů na požádání zapůjčovali Euroklíč také seniorům nebo maminkám s malými dětmi,“ zdůraznila Hana Šnajdrová, koordinátorka sítě Mateřských center pro Karlovarský kraj.