Poklidná houbařská výprava se pro jedenáctiletého Jakuba Chromečka a jeho otce změnila na konci prázdnin v drama, když otce postihnul těžký epileptický záchvat. Malý Kuba ale prokázal svou statečnost a s chladnou hlavou přivolal pomoc. Za svůj statečný čin převzal včera ocenění – hodinky od starosty města Chebu Jana Svobody.

„Šli jsme s tátou do lesa na houby. On byl na jedné straně a já na druhé. Najednou jsem slyšel jak divně dýchá. Přiběhl jsem k němu. Ležel na zemi a z pusy mu tekla krev,“ líčil Kuba dramatické chvíle. Jeho otec dostal poprvé epileptický záchvat. Jeho syn nevěděl co se děje, vytáhl proto telefon a volal o pomoc.
Vytočil linku 156 chebské městské policie. „To číslo máme doma napsané spolu se spojením na záchranku,“ dodal. Voláním strážníkům ale drama neskončilo. Kuba věděl, že je někde v lese mezi Chebem a Libou. Zatímco motorizovaná hlídka vyrazila okamžitě na pomoc, další strážník se pokoušel zjistit Kubovu polohu.
„Poradil mi, ať jdu k hlavní cestě. Tam jsem potom slyšel sirénu,“ řekl Kuba.

Mezitím se strážníci v automobilu snažili malého Kubu zahlédnout. Orientovali se podle toho, zda se k němu zvuk majáku blíží, nebo se vzdaluje.
„Také jsme měli strach o život pana Chromečka. Podle prvního volání nedýchal, a my jsme před sebou měli zhruba deset až dvanáct kilometrů. Přestože jsme jeli pod majáky, tak se našli řidiči, kteří nám ani neuvolnili cestu,“ sdělil strážník Pavel Němec. „Přitom chlapec byl od hlavní cesty asi kilometr hluboko v lese,“ poznamenal strážník.

Když strážníci i s Kubou dorazili na místo, kde otec původně ležel, zjistili, že už tam není. Mezi tím se už vzpamatoval z epileptického záchvatu, nic si nepamatoval, což je ale průvodní jev, a vyrazil zpět.
Strážníci ho ale našli a zajistili mu ošetření. Je mimo nebezpečí a čeká jej ještě několik lékařských vyšetření.

Na svého syna hrdá matka Iveta Chromečková poděkovala také strážníkům.
„Dokázali svou trpělivostí pomoci mému synovi i manželovi,“ uvedla dojatá matka..
„Malý Kuba je hrdina, který si dokázal poradit, přivolal pomoc v situaci, která by jiného přivedla k pláči nebo zmatenému pobíhání,“ ocenil chebský starosta Jan Svoboda Kubovo jednání v kritickém čase. Z jeho rukou včera převzal žák šesté třídy 4. Základní školy v Chebu dar – hodinky.
Jako skuteční profesionálové se podle starosty projevili také chebští městští policisté. Také oni se za své jednání dočkají ocenění.