Od začátku února po dobu šesti měsíců mohou využít také lidé amnestii na ilegálně držené zbraně. Vrátit je mohou samozřejmě i chebským policistům.

Člověk, který má u sebe bez povolení zbraň kategorie A, B anebo C, ji může beztrestně odevzdat nebo zlegalizovat.
„Lidé nám již odevzdali tři zbraně,“ vysvětloval mluvčí chebských policistů Ladislav Böhm. „A to dvě malorážky a jeden perkusní revolver.“ Poté policisté zbraň přezkoumají, zda s ní nebyl spáchaný trestný čin. Pokud ne, může si dotyčný zbraň nechat zlegalizovat. „V případě, že člověk nemá povolení, musí absolvovat potřebné zkoušky,“ vysvětloval policejní mluvčí Ladislav Böhm. „Když bude mít zbrojní průkaz, je možné zbraň zaregistrovat.“ Ne vždy mají ale lidé zájem si zbraň nechat zaregistrovat a absolvovat zkoušky na průkaz. „Pak se nabízí několik možností,“ podotkl chebský policejní mluvčí. V případě, že je zbraň něčím výjimečná, uloží ji policisté do skladu zbraní. V další případě může být nabídnutá do komisního prodeje. V úvahu ale také připadá varianta, že bude zbraň sešrotovaná.

Lidé by neměli zahálet. Amnestie potrvá pouze do konce července. „Také mám doma zbraň po dědečkovi,“ uvedl Cheban, který si nepřál uvést své jméno. „Ale nepoužívám ji.“

To je věta, kterou si řekli mnozí lidé v podobné situaci. To, že zbraň nepoužívají, ale není důvod. „Člověk pak čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování,“ zdůraznil Ladislav Böhm. „Za to hrozí až rok vězení nebo peněžitý trest a propadnutí věci.“
Jak na zprávu reagoval oslovený Cheban, který má zbraň po dědovi na památku? „Rok vězení? To by se mi tedy moc nelíbilo,“ řekl překvapeně. „Tak to nevím – zbrojní průkaz se mi kvůli tomu dělat nechce.“

Právě pro podobné sběratelské případy existuje možnost nechat zbraň znehodnotit. I to lze ale udělat jen na základě povolení okresního ředitelství policie. Před znehodnocením musí zbraň projít kriminalistickou expertizou.