S Novým rokem přišlo také na Chebsko nové zdražování. Týká se to elektrické energie a vody. Plynárenské společnosti ale letos nezdražují. Řídí se cenami nafty a zvyšování cen si už odbyly. Lidé na Chebsku jsou z neustálého zvyšování cen za služby otrávení.

„Kdybychom neměli vlastní byt, asi bychom to s manželem neutáhli,“ posteskla si Monika Valentová z Chebu. „Elektřina, voda, plyn, všechno je stále dražší a kdybychom měli ještě k tomu všemu platit nájem, asi bychom se chodili pást. Moje známá bydlí v podnájmu a opět jim majitel zdražil o pětistovku nájem. Už platí deset tisíc za byt,“ řekla.

Zdražování se letos promítne do cen vodného a stočného. Nové ceny už společnost Chevak, která má jejich dodávky na Chebsku na starosti, zveřejnila v prosinci.

Za metr krychlový vodného zaplatí obyvatelé Chebska 34,88 korun namísto loni platných 32,16 korun a za metr krychlový stočného zaplatí 31,07 korun namísto 27,80 korun. Celkově tak vyjde kubík vody na 65,95 korun oproti dřívějších 59,96 korunám. Ceny jsou uvedeny včetně devítiprocentní DPH.
A jaké jsou důvody ke zdražení? Stále se zvyšující ceny elektrické energie, plynu či chemikálií, inflace a přetrvávající pokles odběru vody. Navíc hýbe firmami celosvětová finanční krize.

„Nejhlouběji budou muset od ledna sáhnout do kapsy domácnosti, které elektřinu využívají i k ohřevu vody a topení. Jestliže odebírají elektřinu od společnosti E.O.N, připlatí si příští rok o více než sedm tisíc korun, tedy zhruba o pětinu více než letos. O něco menší nárůst bude čekat zákazníky zbývajících distributorů. U nejběžnější spotřeby, tedy pokud domácnosti na ohřev vody a topení využívají jinou energii, vzroste cena nejméně zákazníkům společnosti PRE. Jejich roční náklady se příští rok zvýší o 935 korun, tedy o 8,4 procenta. Zákazníci společnosti ČEZ s nejběžnější spotřebou zaplatí o devět procent více,“ vyjmenoval Jan Mišurec ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).