Drastické snímky ze střetnutí vlaku s motorovým vozidlem, mají možnost vidět zájemci o řidičské oprávnění už i na Chebsku. I do místních autoškol totiž dorazilo filmové DVD s názvem Řidič – postrach přejezdů. To vydala před nedávnem Drážní inspekce České republiky.

„Snímek varuje účastníky silničního provozu před nebezpečím, kterému se často řidiči, cyklisté i chodci vystavují, když porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Celý filmový dokument trvá 13 minut a jsou v něm srozumitelnou formou vysvětleny základní povinnosti řidiče před železničním přejezdem.

Právě v těchto dnech dorazil snímek i do chebských autoškol. Podle jejich instruktorů toto DVD ve výuce určitě poslouží. „Po zhlédnutí celého dokumentu musím říci, že ho ve výuce určitě použiji,“ poznamenal instruktor jedné z chebských autoškol, Jiří Pabouček. „Některé pasáže filmu jsou velice dobře zpracované a dokonce tam jsou vidět i šokující fotografie z nehod, které mohou být pro některé řidiče odstrašujícím příkladem. Právě teď, když je nehod s vlaky stále více,“ doplnil.

Drážní inspekce zaznamenala v roce 2007 v ČR opět vysoký počet nehod na železničních přejezdech. „V uplynulém roce došlo celkem ke 258 střetnutím, při kterých zemřelo 30 osob a dalších 119 osob bylo zraněno,“ upozornil Zdeněk Neusar. Přestože uvedená čísla jsou hrozivá, Karlovarský kraj patří podle mluvčího k těm lepším.

„Drážní inspekce zaznamenala v loňském roce v Karlovarském kraji celkem 7 nehod, při nichž byly zraněny 4 osoby a naštěstí nikdo nezemřel,“ doplnil Neusar.

Na Chebsku také řidiči méně hazardovali se svým životem než v jiných okresech.
„Dle statistik za loňský rok máme zaevidováno v okrese Cheb celkem pět dopravních nehod na železničních přejezdech. Při těchto kolizích nebyl nikdo usmrcen,“ informovala plzeňská policejní mluvčí Ilona Týmlová.

Někteří z instruktorů autoškol se však domnívají, že film nemůže nahradit klasickou výuku.
„Dokument jsem již obdržel,“ řekl další z chebských učitelů autoškoly, Ivan Hornek. „Pro žadatele o řidičské oprávnění může být určitým přínosem. Avšak myslím si, že nemůže v žádném případě nahradit normální výuku. Je to spíše jako doplněk.“

Ve filmu se objevují i rady, které některé občany překvapily. Například to, že pokud řidič nebude respektovat pravidla bezpečného přejíždění železničního přejezdu, a zavřou ho závory, má se rozjet a závoru přerazit. „Měl jsem možnost zlédnout celý dokument na internetu, kde je volně ke stažení. „Některé snímky mě naprosto šokovaly,“ uvedl Michal Novotný z Chebu. „Že se dá zlomit závora, jsem nevěděl.“