Další silné otřesy země zaznamenali lidé na Chebsku v úterý 28. října v 9.30 hodin. Řada z nich se domnívá, že šlo o nejsilnější otřesy v poslední době. Síla otřesů se pohybovala okolo čtyř stupňů Richterovy stupnice.

„První dopolední otřes přišel v 9.27 hodin. Ten měl sílu 3,3 Richterovy stupnice a následně přišel další otřes v 9.30, který mělo sílu 4,1 stupňů Richterovy stupnice. V Aši spadlo několik předmětů z poliček, jiné vážnější škody hlášené nemáme. Otřes byl cítit silněji, protože trval delší dobu než ty předešlé," informoval DENÍK Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Byly to nejsilnější otřes od minulého týdne.

"Zemětřesení bude s největší pravděpodobností pokračovat, ale jeho sílu neumíme odhadnout," dodal Zedník.

Po dopoledních otřesech zasáhly Chebsko další i když menší otřesy. První následující otřes se objevil hned ve 12.13 hodin a měl podle evropských měřících stanic sílu 2,2 Richterovy škály. Poté následovalo několik dalších otřesů s intenzitou od 1,5 do 2,5 stupňů Richterovy škály. Zatím poslední otřesy zaznamenaly přístroje v 17.22 a 17.44 hodin, kdy se naměřily 2,7 stupňů Richterovy stupnice. Epicentrum bylo opět pod Novým Kostelem v hloubce 10 kilometrů. Podle seismologů se zemětřesení budou ještě opakovat. S jakou intenzitou však nelze jednoznačně říct.

Dopolední otřes však lidi na Chebsku ohromil. „Tentokrát jsem otřes jasně cítila, ale před tím jsem slyšela jen ohromné dunění,“ řekla Dana Knopová z Chebu. „Dopoledne se se mnou celý byt zatřásl. A zacinkalo pár skleniček,“ dodala.

Seismologové doporučují všem lidem, aby se nezdržovali například pod staršími střechami, ze kterých by mohly padat uvolněné tašky. Opatrnost je namístě také v domácnostech. Tam hrozí pádem nejrůznější předměty na skříních a poličkách.

"Nejhorší bylo to dunění. Bylo strašně silné a nedalo se přeslechnout. Otřes samotný mi tak silný nepřipadal," poznamenal Pavel Nykodým z Chebu.

Otřesy byly znát nejen v Aši ale také na druhé straně chebského regionu v Dolním Žandově nebo v několik desítek kilometrů vzdálených Karlových Varech. Třásly se skleničky a byly znát pohyby nábytku.

"Dnes ve stejnou hodinu jako v Aši se s námi posunula dřevěná konstrukce gauče v pokoji. Nábytková sestava se viditelně v horní části zakývala o 5 milimetrů vpravo a vlevo. V kuchyni popojel po PVC pevný těžký stůl a okna zaduněla, jako při silném nárazu větru," vylíčil své zážitky s otřesy země Josef Dusil z Karlových Varů.

Zemětřesení i tentokrát pocítili lidé na Domažlicku.

"Kolem půl desáté jsem si zdříml a otřesy mne vzbudily. Zemětřesení opět muselo být hodně silné," řekl našemu Deníku pan Stanislav, který žije ve třetím patře panelového domu na západním okraji Domažlic.

Zemětřesení, které má epicentrum na Chebsku, již pocítil několikrát. Zjistil, že přichází vždy s dvou- až pětiminutovým zpožděním oproti času otřesů na Chebsku.

Nejsilnější otřesy země na Chebsku v historii

V historii nejsilnější zaznamenané západočeské zemětřesné roje se vyskytly v roce 1908, kdy jeden z otřesů dokonce dosáhl magnituda 5.0 (stupeň 5 Richterovy škály), a na přelomu let 1985 a 1986 kdy seismologové zaznamenali otřesem o magnitudu 4.6 stupně.
V letošním roce se země na Chebsku chvěje už od 6. října. Počet otřesů nejrůznější síly jde do desítek tisíc. Nejsilnější otřesy seismologové zaznamenali 12. října v 9.44 hodin – 3,9 stupně Richterovy stupnice a 14. října ve 21.01 hodin – taktéž 3,9 stupně. Otřesy v noci 21. října měly sílu 3,1 stupně. Většinu otřesů doprovází zvuky připomínající dunění.

(Petr Przeczek, Jan Buriánek)