VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemětřesení zaznamenaly i přístroje v Čechách

Nový Kostel - Na grafu ze seismografu v Novém Kostele byly jasně vidět otřesy země v Itálii

10.4.2009
SDÍLEJ:

Záznam ze seismografu v Novém Kostele, který zachytil otřesy země v ItáliiFoto: Foto: Geofyzikální ústav AV ČR

Otřesy půdy, které zasáhly italské město Aquila silou 6,7 stupňů Richterovy stupnice zaregistrovaly i seismografy na Chebsku. Nemohli je však pocítit lidé.

„Zemětřesné vlny zaznamenaly všechny přístroje v České republice,“ řekl seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze. „Nemohli je ale zaznamenat lidé, protože seismické vlny překonaly vzdálenost 800 kilometrů a utlumily se,“ informoval. Některé lidi, kteří se o zemětřesení zajímají, udivilo, když na počítači spatřili graf seismických vln, které zaznamenaly přístroje u Nového Kostela.

„Vůbec jsem si nemyslel, že je to možné pocítit i tady,“ řekl Karel Nový z Chebu. „Nic jsem však nepostřehl,“ doplnil.
Podle seismologa Horálka se však přímo na Geofyzikální ústav lidé neobrátili. „Nezaznamenali jsme žádné dotazy od lidí, kteří spatřili graf zemětřesení,“ podotkl. Někteří lidé si ihned vzpomněli na zemětřesení, které se od listopadu projevovalo na západě Čech.

„Když jsem viděla v televizi, jaké škody v Itálii po zemětřesení vznikly, znejistěla jsem,“ pověděla Marie Sedláčková z Chebu. „Vždyť největší otřesy v Čechách měly kolem 4 stupňů Richterovy škály a to není o tolik méně.“


Poslední nejsilnější projevy zemětřesení na Chebsku měly sílu 3, 9 stupňů Richterovy škály 14. října a 3, 7, 28. října 2008. Kromě toho lidé zaznamenali sérii dalších malých zemětřesení, jejichž magnitudo bylo kolem 2 stupňů Richterovy stupnice. „Nejsilnější projevy zemětřesení na Chebsku už skončily,“ podotkl Josef Horálek.

Autor: Jan Buriánek

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení