Otřesy země, které se na Chebsku v posledních dnech projevují, přidělávají řadě lidí starosti. Bojí se o své životy, zdraví svých blízkých a také o svůj majetek. Nepříjemné pocity při zemětřesení už zažil na Chebsku téměř každý.
„Na vlastní kůži jsem zemětřesení zažil poprvé v neděli dopoledne. Byl jsem zrovna v trafice v Dolním Žandově,“ popsal své zkušenosti se zemětřesením Miroslav Landa z Líšťan. „Celá trafika, která je vybudovaná ze staré autobusové zastávky, se třásla a skřípala. Bylo to hrozné. Všichni jsme byli úplně bledí. Není to zážitek, který bych chtěl zažít znovu,“ dodal mladík.
Z otřesů země má většina lidí největší strach v nočních hodinách. Projevilo se to i v diskusi, kterou jsme pro čtenáře Chebského deníku připravili na internetových stránkách Deníku.
„Poprvé mne zemětřesení probudilo v pátek po půlnoci, pak ve 2.30 a 5.22 hodin. Další otřesy přišly okolo sedmé a po desáté hodině,“ uvedla v diskusi paní Anna z Ašska. „ Není to nic příjemného, když cinká nádobí, skleničky, vibruje sklo v sekretáři. Nejdříve je slyšet hluk, jakoby projížděl náklaďák, pak se to pod vámi zhoupne, chvilku hýbe a pomalinku jako by ten hluk odcházel do dáli a je konec. Už jsem to zažila v roce 1985, pocity byly stejné. Jen aby to netrvalo dlouho a nevyplnila se předpověď pěti stupňů zemětřesení,“ dodala.
„Bojím se každé noci. Mám strach z každého bouchnutí. Vyděsí mne skoro každé auto, které kolem našeho domu projede trochu rychleji. Jak slyším nějaký neobvyklý hluk, jsem strachy bez sebe,“ řekla chebská seniorka Anna Mašková.
„Zvukové efekty, které lidé často při zemětřesných rojích slyší, jsou způsobeny tím, že seismické vlny dosáhnou slyšitelné frekvence. To se poté projevuje jako hřmění nebo dunění,“ vysvětlil tajemné hučení seismolog Josef Horálek z geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Přestože poslední velké otřesy postihly region před třiadvaceti lety, lidé mají stále tehdejší zemětřesení v paměti. „Tenkrát v pětaosmdesátém jsem měla dvě malé děti a manžela na montáži. Na vše jsem byla sama. Chudáci děti spaly pomalu v teplácích, batohy připravené u dveří. Ano, mám strach i dnes,“ přiznala paní Anna. Ujišťování, že velké nebezpečí nehrozí, příliš nevěří.
Tehdejší otřesy byly ale podle pracovníků geofyzikálního ústavu mnohem silnější než zemětřesný roj, který Chebsko v této době sužuje.
Přesto by lidé měli být opatrní. „Lidé by se raději neměli zdržovat v blízkosti starých domů. Hrozí pád uvolněných tašek ze střech,“ varoval Horálek. Nikdo by také neměl zbytečně pobývat pod těžkými předměty na skříních či policích.
Některá města v regionu, Aš, Cheb či Mariánské Lázně už dokonce na svých internetových stránkách zveřejnila rady, co při zemětřesení dělat.