Procházka jen na vlastní nebezpečí. I tak by se dala označit chůze po mnoha chebských chodnících. V současném počasí se řada z nich změnila v ledové pasti, které navíc pokryla tenká vrstva sněhu. Nejhůře jsou na tom senioři a maminky s kočárky. Nebezpečí ale hrozí každému.

„S příchodem zimy musím omezit všechny vycházky. Mám strach, že bych na sněhu nebo ledu upadl a něco si zlomil,“ řekl chebský senior Antonín Kolář.

„Kvůli mrazu to všude klouže. Nikdo neposype chodníky pískem nebo škvárou, tak jak se to vždycky dělalo. Přitom to vždycky pomáhalo,“ dodal. A nejhorší jsou podle něj úseky se zámkovou dlažbou.

Problémy mají i maminky s kočárky. „Jen si to zkuste se o kočárek opřít. Buď se vám o zmrzlý sníh opřou kolečka nebo vám ujedou nohy,“ postěžovala si na namrzlé chodníky Natálie Vacková z Chebu. Problémem jsou podle ní také hromady ztvrdlého sněhu, které na mnoha místech města brání matkám s kočárky přejít na druhou stranu ulice. „Letos jsem viděla jen jednou někoho s lopatou, že by sníh z chodníku odhazoval,“ postěžovala si maminka.

„Úklid chodníků v zimě? K smíchu. Když jdu ráno na šestou do práce, tak často chodím raději po vozovce než po chodníku. Je to bezpečnější. Hlavně když je čerstvý sníh. Obchodníci většinou začnou před svými obchody uklízet těsně před tím, než začnou prodávat,“ popsala své zkušenosti ze zimního Chebu Irena Černá.

Včerejší oteplení přišlo velmi vhod pracovníkům společnosti Chetes, kteří úklízejí chebské komunikace. Sůl konečně začala znovu účinkovat. „Potřebovali bychom, aby ty teploty okolo nuly několik dnů ještě vydržely. Uklízeli jsme zejména autobusové zastávky,“ poznamenal Tomáš Pucholt, který má údržbu komunikací na starosti. Posypové vozy se solí byly okamžitě vidět na většině komunikací a chodníků.

Právě úklid chodníků v zimě je často diskutovanou záležitostí. Podle zákona a městské vyhlášky jsou za něj odpovědní majitelé přilehlých nemovitostí. Ti musí udržovat chodníky přilehlé ke svým nemovitostem v šíři nejméně 1,2 metru. Používat při úklidu mohou posypovou sůl, solanku, kamennou drť nebo písek. Sypat škvárou nebo popelem jim městská vyhláška zakazuje.

„Pískem sypeme pouze cestičky v parcích. Tady se sůl používat nemůže,“ uvedl Zdeněk Pavlík ze společnosti Chetes, která pro město udržuje komunikace. Ostatní chodníky se pískem neupravují kvůli vysoké prašnosti a nutnosti na jaře posypový materiál uklidit. Nedoporučuje se ani mechanické odstraňování zmrazků z chodníků pokrytých zámkovou dlažbou. Hrozí totiž její poškození.
„Proti zmrazkům pomůže jen včasné odstranění sněhu z chodníku. Jakmile se sešlape a umrzne, tak je to problém,“ upozornil Pavlík.
Navíc podle platné městské vyhlášky jsou majitelé přilehlých nemovitostí chodníky ošetřovat pořád, nejen v zimě. Na podzim tedy odstraňovat spadané listí, v zimě sníh či led a na jaře by tedy měli ´ze svých´ chodníků uklidit posypový materiál ze zimy.
„My, vlastníci domů, musíme všechno. Když si ale potřebujeme na chodníku něco složit, tak jsme povinni zaplatit městu poplatek za zábor prostranství. Kde je tedy nějaká spravedlnost? A město na nás ještě navíc posílá strážníky,“ neskrýval své rozhořčení jeden z majitelů domů v centru města, který nechtěl být jmenován.

Na dodržování městské vyhlášky dohlížejí strážníci.
„Ve vyhlášce je přesně uvedeno, jak mají chodníky vypadat,“ upozornil ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. „Naše hlídky ulice kontrolují a snaží se zjištěné nedostatky ihned s majiteli nemovitostí řešit domluvou. Pokutu jsme zatím nemuseli nikomu dát,“ dodal.