Nejen logopedické, ale i oční vady je třeba sledovat u předškolních dětí. Zrovna tak jako vada řeči, i potíže se zrakem jim totiž mohou značně zkomplikovat školní docházku a začleňování do dětského kolektivu. Na Chebsku již rodiče stovek předškoláků vědí, zda jejich ratolest mám či nemá oční vadu.
Preventivní vyšetření zraku předškolních dětí v celém Karlovarském kraji přístrojem Plusoptix S04 má za cíl předcházet nezvratnému poškození zraku v dospělosti.

Celostátní průměr takových jedinců je čtyři až pět procent, to potvrzují i dosavadní výsledky měření. Autorem projektu je ředitel Správy zdravotních a sociálních služeb (SZSS) Cheb Robert Plachý.

„Odborným garantem celého projektu se stal primář očního oddělení sokolovské nemocnice Pavel Studený,“ uvedl Plachý „Na Chebsku už jsme vyšetřili děti z Ašska, celkem 303 žáčků mateřských škol,“ uvedl ředitel stacionáře Robert Plachý. „Přístroj odhalil vady u 12 dětí.“ Na řadu přišly také Františkovy Lázně. Tam přístroj zjistil oční vadu u osmi dětí. Ty dostaly doporučení k vyšetření u odborného očního lékaře. Zdravotníci zavítali také do chebských a mariánskolázeňských školek. Z posudků, které se SZSS vrátí zpět od odborníků, bude ředitel Plachý vyhodnocovat úspěšnost projektu.

Šanci na vyšetření ale mají i mladší děti. V oční ordinaci sokolovské nemocnice se přístroj objevil také. „Původně jej od nás měli zapůjčený, ale vzhledem k tomu, že jej potřebujeme k uskutečnění našeho projektu, zakoupila si nemocnice vlastní,“ poznamenal Plachý. Preventivní vyšetření očí zdarma u předškolních dětí zorganizoval například také Baby club Robinson ve svých prostorách v sokolovském Hornickém domě. Přístrojem prováděli vyšetření oční lékaři Iva a Tomáš Sojkovi. Podobná akce se v Baby clubu konala poprvé. „Máme štěstí, že paní doktorka k nám chodí, a proto jsme mohli tuto akci zorganizovat,“ řekla Jana Karásková z mateřského centra.