Prvňáčci z chebských základních škol chodí domů s modrou pusou, někteří i s fleky na oblečení. Na vině je modrá tabletka, která ukáže, jak si děti umí vyčistit zuby.

Škola zdravých zoubků, kterou dětem přivezla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), je součástí osvětové kampaně seznamující děti a rodiče se zásadami zubní prevence. Pracovníci pojišťovny s pomocí hrdiny Bobříka vysvětlují dětem, jak se starat o zoubky. Zaměřili se při tom na prvňáčky. „Určitě by to chtělo zaměřit se i na starší děti, ale při tom množství základních škol v Karlovarském kraji a dětí v nich by se to nedalo časově stíhat,“ uvedl Petr Svoboda z krajské pobočky VZP.

Tentokrát byli na řadě žáci 1. A základní školy v chebské Májové ulici.
Na první část programu, vyprávění o bolavém zubu hrdiny Bobříka, navázala ukázka správného postupu čištění zubů. Získané znalosti si děti ověřily s kartáčkem a pastou.

Na závěr pomocí indikátoru, modré tabletky, zjistily, jak dobře si zoubky vyčistily. Ten, kdo si je vyčistil dobře, měl zoubky bílé, na špatně vyčištěném místě zůstal modrý povlak. Mnoho dětí ale mělo modrý celý obličej, některé si pusu utíraly do rukávu, i když dostaly k dispozici papírové ubrousky.
„Jak zjišťujeme, některé děti mají opravdu špatný chrup. Rodičům potom píšeme do žákovské knížky, že by bylo vhodné, aby s dětmi navštívili zubního lékaře,“ poznamenal Svoboda. „Současně chceme připomenout jejich rodičům, že ve školních zařízeních děti hromadnou preventivní prohlídkou již neprocházejí a že potřebné vyšetření a ošetření chrupu musí rodiče sami zajistit u svého zubního lékaře,“ vysvětlila ředitelka Krajské pobočky VZP pro Karlovarský kraj Miloslava Šlajsová.

„Podle platného zákona o veřejném zdravotním pojištění mají děti od šesti měsíců až do osmnácti let právo na bezplatné stomatologické vyšetření dvakrát ročně,“ poznamenala.

„Moc se mi to líbilo,“ řekla Petruška Babulková. „Doma si zuby čistím pravidelně a ani mě maminka do toho nemusí honit,“ pochlubila se.
V kraji se projektu zúčastní téměř 1700 dětí ve 49 základních školách.