Proti stavbě jihovýchodního obchvatu Chebu se postavili obyvatelé Hájů a Podhradu. Kvůli komunikaci, jejímž investorem je krajská správa a údržba silnic (KSÚS), už sepsali petici. Stavět se i tak může už příští rok.

Podle zástupců petičního výboru je největším problémem obchvatu zásah do krajiny a života v okolí plánované silnice, ale také jeho blízkost zástavbě, budoucí nárůst kamionové dopravy či velké zhoršení dopravní situace na přilehlých komunikacích.

Už ve čtvrtek se na toto téma na chebské radnici konalo veřejné jednání. „Byly předneseny obavy obyvatel ze stavby obchvatu a jejich požadavky a byli jsme vyzváni k předložení písemných podnětů k této stavbě,” uvedla za petiční výbor Lenka Fleischmannová. „Cítili jsme velký nesouhlas lidí, kteří na toto jednání přišli, se stavbou,” řekla s tím, že ale obyvatelé příliš nevěří tomu, že by jejich připomínky byly brané v potaz. Iniciátoři petice vyzvali obyvatele, aby svůj nesouhlas dali najevo na čtvrtečním jednání zastupitelstva města, které začne ve 14 hodin. „Chceme zákaz nákladní dopravě přes Svatý Kříž, anebo jiný projekt obchvatu, protože tento je nešťastný,” dodala za výbor Fleischmannová.

Oslovení politici si ale nemyslí, že existuje důvod k zastavení příprav pro stavbu obchvatu. „Jeho úkolem je vyvést dopravu z centra města, takže zastavení příprav by nemělo smysl,” uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil. Jak podotkl, ví, že petice proti záměru existuje, blíž ji však nezná. „Se stavbou, která je zanesena v územním plánu, se počítá už dlouho,” dodal s tím, že obyvatelé byli dlouho vyzýváni, aby s městem na tvorbě územního plánu spolupracovali. Také připomněl, že každý podobný záměr najde své odpůrce a příznivce - což jsou v tomto případě mimo jiné i obyvatelé ulic 17. listopadu nebo třeba Evropská.
Podobně reagovali také představitelé Chebu.

Místostarosta Tomáš Linda připomněl, že jde o investici KSÚS Karlovarského kraje. „Město do projektu vstupuje jen jako partner, který by měl participovat na úpravě některých navazujících komunikací,” dodal s tím, že o petici neví. Stavba je podle něj ale velmi důležitá.

„Jihovýchodní obchvat je velká stavba a taková má vždy své příznivce i odpůrce,” uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. „Nedávno jsme řešili petici lidí z ulice 17. listopadu,” připomněl. „Někde bude ubráno na komfortu, stavba je ale velmi užitečná,” dodal.

Náklady na obchvat dosahují 430 milionů korun a Karlovarský kraj požádá na jaře o dotaci z ROP Severozápad. Pokud by projekt finance získal, stavět by se mohlo začít už příští rok.