Padesátikorunovou bankovkou už lidé od 1. dubna 2011 nezaplatí. Většina Chebanů by se však raději vzdala mincí. Důvod? Pletou se s desetikorunami a jsou těžké.

„Papírovou padesátku jsem už neměl v ruce ani nepamatuji,“ řekl Miroslav Schwarz z Chebu. „Je to ale škoda. Kdybych se měl rozhodnout, jestli ponechat bankovky nebo mince, rozhodně bych volil bankovky.“

Podobně mluví i další oslovení lidé.

„Naposledy jsem v obchodě dostala padesátikorunovou bankovku minulý týden,“ uvedla další z oslovených, Karolína Hájková z Chebu. „Zpráva, že je bude Česká národní banka stahovat, mě moc nepotěšila. Daleko raději totiž dostanu bankovku než minci.“

Podle Pavla Řežábka, člena bankovní rady České národní banky (ČNB), byly hlavní motivací k ukončení platnosti padesátikorunových bankovek nižší náklady na zajištění plynulého peněžního oběhu.

„Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost a snižují tak přímé výdaje centrální banky spojené s emisí peněz,“ vysvětlil.

ČNB nahrazuje padesátikorunové bankovky mincemi už od roku 2006.

„Jejich počet v oběhu klesl od konce roku 2005 ze 40 milionů kusů na 25 milionů ke konci roku 2009,“ uvedl Marek Petruš, mluvčí ČNB. Naopak počet padesátikorunových mincí v oběhu se za stejnou domu zdevítinásobil.

VÁCLAVA SIMEONOVÁ