Ta se uskutečnila v aule ekonomické fakulty v Chebu (Deník již informoval). Klání oživili i studenti ze Slovenska. První místo získali studující z Gymnázia v Olomouci. Gymnázium Cheb zůstalo na devatenáctém místě. Se svým výsledkem jsou však místní studenti spokojeni.

„Soutěž hodnotím velmi kladně i přesto, že jsem se jí zúčastnila s celým týmem poprvé," řekla sedmnáctiletá studentka Markéta Hrušková z Chebu. „Je však pravda, že letošní testy byly docela těžké," upřesnila.

V aule nechyběli ani loni zlatí účastníci z Litoměřic. Škola, jako tradičně každý vítěz soutěže, mohla nasadit dvě družstva. A základ toho prvního tvořily dvě zlaté studentky. Klání mladých dějepisných es, které pořádá chebské gymnázium, bylo také letos mezinárodní díky účasti slovenských hostů. Každý rok se soutěž zaměří na jedno téma a to letošní neslo název 'Od osvícenství k budování občanské společnosti'.

„Na toto klání jsme se začali učit již zhruba v dubnu letošního roku," vyprávěla Markéta Hrušková. „Poslední dva měsíce jsme však museli studovat opravdu intenzivně a přečetli jsme nespočet knih a především jsme museli prostudovat mnoho detailů. Příprava týmu zabrala mnoho času. Výsledek mohl být lepší, ale přesto jsme s tímto výsledkem velmi spokojeni."

První místo v dějepisném klání získalo Slovanské gymnázium Olomouc se 146 body, druhou příčku obsadilo Gymnázium Ostrov se skórem 142 bodů a bronz si odvezli studenti z Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích.

„Jsem moc rád, že dorazili všichni pozvaní, jednasedmdesát českých škol a tři slovenské," uvedl Miroslav Stulák, organizátor a duchovní otec soutěže.

Studium dějin si nenechali ujít ani další studenti na Chebsku. Zúčastnili se ho i gymnazisté ze Svobodné chebské školy, kteří se umístili na 69. příčce. O něco lépe dopadli studující z Gymnázia v Mariánských Lázních, kteří na dějepisné soutěži dosáhli 47. pozice.