Obyvatelé Chebu měli celý minulý rok na to, aby nechali očipovat své psy a jak se zdá, většina z nich tak také učinila. Aby chebská radnice zjistila, jestli je to opravdu tak, provedla včera městská policie kontrolu čipování psů.

„Podle evidence psů a registru čipovaných zvířat se nám údaje rozcházejí asi jen ve dvou stovkách případů,“ poznamenala Alena Vránová z odboru životního prostředí chebské radnice.

Procházka po městě, které se zúčastnil strážník Ladislav Turek, Alena Vránová a koordinátor městské policie Petr Samko, vedla Valdštejnovou ulicí, pak kolem katastrálního úřadu a poté od nádraží k pěší zóně. Skupinka se dále rovněž zaměřila na kontrolu psů na Krajince, odkud pokračovala na sídliště Skalka.
Z celkového počtu 15 zkontrolovaných psů neměl čip pouze jediný, další byla již patnáctiletá fena, na kterou se povinnost nevztahuje, u dvou psů se nepodařilo čip načíst.

„My jsme sice nemuseli čipovat, protože naší feně je patnáct let, ale udělali jsme to,“ řekla jedna z Chebanek na sídlišti Skalka.

„Dá se říci, že 90 procent psů má čip a jejich majitelé tak splnili svou povinnost,“ uvedla Vránová.

Čipy, které v loňském roce byly pro psy zdarma, mají v sobě rovnou zakódovaný údaj o tom, že pes patří do Chebu. Lidé, kteří nechají od letošního roku svého psa očipovat na vlastní náklady, tuto výhodu nemají. Musí proto s dokladem o čipování navštívit chebskou radnici, kde se číslo čipu zanese do chebského registru. Na co ale lidé často zapomínají je, že při stěhování nebo úmrtí zvířete tuto skutečnost neohlásí v registru, ale jen v evidenci psů.

„Je ale pravda, že jsme schopné si na úřadě tyto údaje předat,“ konstatovala Vránová.

Zmíněná kontrola sice probíhala v dopoledních hodinách, ale v blízké době se dá očekávat, že se uskuteční další, a to i v čase, kdy se po městě pohybuje nejvíc pejskařů. A to nejen v centru města, ale i v jeho okrajových částech.