VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebská ODS vyráží do boje: zrušíme poplatky za popelnice

Cheb  - „Aby se podařilo výpadek příjmů při zrušení poplatku z významné části nahradit, je potřeba oproti současnosti navýšit daň z nemovitosti v Chebu formou navýšení současné hodnoty koeficientu pro její výpočet z hodnoty 'dvě' na hodnotu 'tři'," uvedl chebský místostarosta a místopředseda chebské ODS Tomáš Linda. 

6.7.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Předvolební boj v Chebu odstartoval. Jako první začíná se sliby místní ODS. Ta přišla s nápadem zrušit poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu výměnou za vyšší daň z nemovitosti. Vyplatit by se to prý mělo většině občanů.

Od roku 2013 platí obyvatelé Chebu 'za popelnice' 700 korun, město tehdy poplatek zdražilo o 200 korun.

„Důvodem byly neustále rostoucí náklady na zajištění této služby. Chybějící sumu pak dotovalo město z rozpočtu na úkor investic, grantů a dalších výdajů pro zlepšení kvality života ve městě," uvedl Tomáš Linda, chebský místostarosta a místopředseda chebské ODS. Podle jeho slov má město velmi omezený prostor, jak výši nákladů na svoz odpadů ovlivnit. „Rozhodující podíl na celkových nákladech odpadového hospodářství má totiž takzvané skládkovné, což je platba za uložení odpadu na skládce. A ta se v posledních letech na základě legislativy razantně zvyšuje a bude se zvyšovat i do budoucna," uvedl. Pokud by se však poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu zcela zrušil a zvýšila se daň z nemovitosti, vyřešilo by tím město hned několik potíží.

„Aby se podařilo výpadek příjmů při zrušení poplatku z významné části nahradit, je potřeba oproti současnosti navýšit daň z nemovitosti v Chebu formou navýšení současné hodnoty koeficientu pro její výpočet z hodnoty 'dvě' na hodnotu 'tři'," podotkl Linda. „Pro drtivou většinu obyvatel města by toto řešení bylo finančně velmi výhodné. Třeba čtyřčlenná domácnost, která bydlí ve vlastním šedesátimetrovém bytě. Ta dnes zaplatí 2800 korun na poplatku za odpad a 600 korun na dani z nemovitosti. Pokud by se poplatek zrušil a daň se upravila podle uvedeného návrhu, zaplatila by rodina pouze 900 korun. To znamená, že by ušetřila 2500 korun," popisoval.

„Nový model by byl ale výhodný i pro ty, kdo bydlí mnohem komfortněji. Jako příklad si uveďme manželský pár vlastnící rodinný dům o ploše 140 metrů čtverečních. Ten dnes na poplatku za odpad a dani z nemovitosti zaplatí celkem 3300 korun, zatímco po zrušení poplatku by daň za jeho nemovitost činila 2850 korun. I v tomto případě by ještě ušetřil 450 korun. Nový model by byl finančně nevýhodný pouze pro minimum poplatníků, kteří jsou vlastníky rozsáhlých nemovitostí. Ti však mohou navýšení daně promítnout například do nájemních vztahů," sdělil.

Navíc by se městu podle Lindy ulevilo od náročné administrativy.

„Poplatek totiž vybírá samo město, zatímco daň z nemovitosti finanční úřady. Ty pak vybranou částku ve 100% městu 'přepošlou'. Finanční úřady mají oproti městům přeci jen účinnější nástroje, jak si na neplatiče 'posvítit'," konstatoval a dodal, že výběr poplatku za popelnice město stojí na vedlejších nákladech dva miliony korun ročně.

Autor: Václava Simeonová

6.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení