Západočeské divadlo Cheb bude mít od 1. ledna příštího roku nového ředitele. Stane se jím bývalý chebský starosta Jan Svoboda.

Rozhodli o tom městští radní, když současný šéf této příspěvkové organizace města Miloš Růžička, již v důchodovém věku, na svůj post rezignoval.

Radní se rozhodli využít zákonné možnosti a jmenovat ředitele divadla bez výběrového řízení. „Navrhl jsem jmenovat do funkce ředitele Jana Svobodu. Má zkušenosti potřebné pro vedení většího pracovního kolektivu - osm let byl starostou města Chebu - a v širokém povědomí je i jeho vřelý vztah k divadlu. Prostředí organizace, kterou nyní povede, zná opravdu dobře, sám je i ochotnickým hercem,“ uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek.

Jan Svoboda se do nové funkce těší. „V divadle jsou nádherní lidé a nádherné hry,” řekl.

„Nemám v úmyslu zavádět nějaké inovace, divadlo funguje výtečně, ale nový člověk znamená nový pohled na věc, jak se říká,” uvedl s tím, že se nebude rozkoukávat, ale koukat. „V každém případě potřebuje divadlo udržovat,” doplnil.

„Já budu pana Svobodu podporovat, dokud budu moci,” uvedl odstupující ředitel Miloš Růžička. O tom, že by mohl být do funkce jmenován právě Svoboda, se rozhodlo už před dvěma lety z toho důvodu, že, podle slov Miloše Růžičky, je Jan Svoboda taková kvočna, která má divadlo pod ochrannými křídly už řadu let.

„Neodcházím ale úplně, zůstanu jako vedoucí provozu,” doplnil s tím, že je rád, že se mu v divadle podařilo zasít sémě soudržnosti a dobrých vztahů.