Západočeské divadlo v Chebu (ZDCH) letos slaví. Už 11. září zahájí jubilejní 50. divadelní sezónu a diváci se mohou po její celou dobu těšit na zajímavé hosty a akce.

„V rámci velkých divadelních pátků budeme do Chebu vozit pamětníky a herce, kteří prošli naším divadlem,“ upřesnil umělecký šéf divadla Zdeněk Bartoš. „Návštěvníci se tak mohou těšit například na Boba Klepla či Kamila Prachaře, který slaví své 80. narozeniny a v chebském divadle strávil mnoho času. Namátkou ještě jmenujme květnové slavnostní pokřtění knihy o chebském divadelnictví.

Tu píše bývalý ředitel divadla František Hromada, bude dvojjazyčná a bude se vztahovat právě k našemu výročí. Průsečíkem oslav výročí města Chebu a jubilejní sezóny ZDCH by pak měla být svého druhu kuriozita – nikdy neuvedená anglická hra Henryho Glapthorna z roku 1640 Tragédie Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlantského a generála císaře Ferdinanda II. Hra, která vznikla pouhých šest let po Valdštejnově smrti, spatří světlo světa v červnu 2011 během jednorázového happeningu na Chebském hradě. Na překladu speciálně pro chebské divadlo pracuje Julek Neumann,“ nastínil Bartoš.

První inscenací, která slavnostní sezónu zahájí, bude komedie Pane, vy jste vdova!, vítěz letošní divácké ankety Zlatý Albrecht v kategorii Nejoblíbenější inscenace.

„O přestávce zveme všechny diváky do foyer divadla, kde k půlstoletí ZDCH nakrojíme speciální narozeninový dort,“ láká v pozvánce k představení také ředitel divadla Miloš Růžička.

Sezóna 2010 / 2011 má podtitul Sezóna neodolatelných příbuzných.
Rodinný průvan, Tři sestry, Soudné sestry… a další tituly nejen o bouřlivých vztazích uvnitř rodiny pro diváky chystá ZDCH v blížící se 50. sezóně profesionálního českého divadla v Chebu.

„Už jsem v divadle nebyl hodně dlouho. Ani nepamatuji, kdy naposledy,“ poznamenal Cheban Jiří Komárek.