Mezinárodnímu festivalu mládežnických dechových orchestrů budou opět patřit první čtyři prázdninové dny. Město Cheb touto akcí ožívá téměř každý sudý rok už od roku 1970.

„Na letošní FIJO se do Chebu sjede celkem 13 orchestrů, z toho osm zahraničních a pět českých,“ uvedl Miloš Růžička, ředitel Západočeského divadla v Chebu. „Většinu z nich doprovází mažoretky. Celkem budete moci v ulicích města potkávat na 800 účastníků.“

Ze zahraničních se diváci mohou těšit třeba na orchestry z Maďarska či třeba Itálie.

Letos hostě jako tradičně uvidí například průvod městem, festivalové koncerty, koncert chrámové hudby a ani letos nebudou ochuzení o závěrečný galavečer s ohňostrojem. „Letošní ročník přinese ale i novinky,“ podotkl ředitel Růžička. „Tou největší novinkou je účast takzvaných show bandů, kdy muzikanti nejenže hrají, ale navíc při tom i tančí. Lidé uvidí, jak se taková show dělá například v Holandsku, Švédsku, Polsku, Itálii, na Slovensku a samozřejmě u nás v Chebu,“ dodal.

Mezinárodní festival mládežnických dechových orchestrů FIJO je nejen mezi místními velice oblíbený.

„Máme příbuzné na Moravě, a ti k nám pravidelně jezdí vždy v termínu festivalu,“ uvedla Chebanka Marie Janečková. „Je to samozřejmě záměrně. Moc se jim totiž FIJO líbí. Hlavně závěrečný koncert na stadionu.“

Za dobu své existence se zúčastnilo festivalu 378 orchestrů a mažoretkových skupin ze 32 zemí Evropy a Asie. Město Cheb pohostilo 22 384 festivalových účastníků. Symbolickou hymnou festivalu se stala skladba Jindřicha Pravečka Prapory, zavlajte.