Z obou kašen, které zdobí chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, se již vypustila voda. V současné době je už chrání stříšky.

Důvod, proč se kašny zastřešují, je prostý. Voda v nich totiž nesmí zmrznout. Jenže právě ta tlumí nárazy předmětů, které do kašen občas vandalové hodí, „Pokud bychom je nezastřešili, mohlo by docházet k poškozování stěn,“ sdělil provozní náměstek Chebských technických služeb (Chetes) Zdeněk Pavlík. „Podle klimatických podmínek je zase otevřeme. Mohlo by to být přibližně na začátku dubna,“ dodal Pavlík.

Stříšky chrání nejen stěny kašen, ale také chrliče. Stejnou práci provádějí pracovníci Chetes již od roku 2004, kdy kašny prošly náročnou opravou. Také tento rok budou na jejich stříškách nainstalovaná vánoční světla.

„Kašny na náměstí byly na jaře roku 2004 nejprve demontovány a odvezeny do rukou restaurátorů, aby se mohlo pracovat i v jejich podzemní části,“ sdělila Martina Kuželová mluvčí chebského městského úřadu. „Rekonstrukce obou historicky-technických památek se sochami, včetně vodovodního zařízení, kanalizace, zhotovení elektropřípojky a vybudování schodiště u dolní kašny ve tvaru podkovy tehdy přišla městskou pokladnu na čtyři miliony korun.“

Místním je líto, že vandalové nepřestávají ani u kašen řádit. „Myslím si, že by takovým spratkům měli useknout obě ruce,“ rozzlobil se František Dvořák z Chebu. „Pak už by neškodili,“ dodal.