Unikátní okruh, kde se mohou zájemci vydat až o 700 let zpět v historii, až tají dech. Projekt chebských krovů získal už několik ocenění a teď přibylo další. Jedná se o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za rok 2017. Toto ocenění získalo město Cheb a Nadační fond Historický Cheb. „Prestižní ocenění si ze slavnostního vyhlášení výsledků soutěže, které se konalo na zámku v Jindřichově Hradci, odnesli zástupci v kategorii Prezentace hodnot za vytvoření prohlídkové trasy Pod střechami chebských domů, cesta napříč staletími,“ potvrdil tiskový mluvčí města Chebu Tomáš Ivanič.

Zmíněná trasa byla zprovozněna pomocí úsilí městského nadačního fondu, jehož aktivitám ale předcházely dva roky spolupráce města Cheb s územním pracovištěm Národního památkového ústavu v Lokti na systematickém průzkumu a dokumentaci historických krovů v centru Chebu. „Zásluhou týmu nadšených lidí z městského úřadu, který se postupně kolem vznikající prohlídkové trasy vytvořil, jsme mohli cenu za příkladnou prezentaci kulturního dědictví převzít,“ sdělila Marcela Brabačová ze Správní rady Nadačního fondu Historický Cheb.

Cena má podobu diplomu a pamětní plakety.

„Za její udělení je třeba poděkovat všem, kteří ochotně a mnohdy nad rámec svých pracovních povinností pomáhali stvořit produkt, který je dnes nazýván chebským fenoménem. Jsou to lidé, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a přistupují odpovědně k jeho zachování. Toto ocenění by nás mohlo a mělo inspirovat a podněcovat k dalším pozitivním krokům, směřujícím k využití hodnoty, kterou v sobě komplex historických krovů měšťanských domů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad nese,“ poznamenala Marcela Brabačová.

Některé z půd na chebském náměstí pocházejí až ze 14. století a nezměnily se až do současnosti. Historické půdy se pro veřejnost otevřely v květnu 2017.