Ještě před čtrnácti dny zde byla holá louka, a teď na ní stojí nová budova řízení letových služeb. Řeč je o chebském letišti, které dlouho nemělo důstojné zázemí. To se ale během dvou týdnů změnilo.

Jak vysvětlil Luděk Matějíček, místopředseda Ultralight Clubu (ULC) Cheb, na rozdíl od vnitrostátních nemělo to chebské žádné zázemí.

„Ve vnitrozemí často zdědili vše po 'Svazarmu' – pozemky, budovy, hangáry, letadla. Tady se začínalo od nuly," uvedl. „Jediným majetkem byl domeček se dvěma místnostmi, který byl naprosto nevyhovující. Upřímně jsme se za to styděli. Když sem lítají turisté a podnikatelé, neměli se ani kde připravit či posadit."

Už před devíti měsíci se začalo blýskat na lepší časy. „Volal nám kamarád z Waldsassenu, který k nám na letiště létá vrtulníkem, že nám našel budovu. Původně šlo o filiálku banky ve Zwickau, pak ji vlastnila nějaká stavební firma, která zkrachovala, a tak šla budova do dražby. Domluvili jsme se a budovu jsme koupili za zlomek ceny," popisoval. „Klub není bohatý a nemá na koupi budovy. A tak se členové složili."

V Německu se budova rozložila a na kamionech putovala do Chebu. Od té doby uplynulo 14 dní a budova byla v pátek slavnostně otevřená. „Jsou zde čtyři místnosti o rozměrech 6 x 4 metry plus velký společenský prostor. Myslím, že co se týká úrovně, předběhli jsme ty, kterým jsme doteď záviděli," podotkl Matějíček.

A k čemu bude vlastně budova sloužit? „Povinností je, aby na letišti byla budova pro přípravu pilotů a službu letového provozu," popisoval místopředseda klubu. „Díky nové budově můžeme poskytnout lidem nocleh, pokud se například zkazí počasí a posádka nemůže odletět zpět. Také zde máme k dispozici občerstvení."

Co klub ještě tíží, je ale chybějící kanalizace, vodovod a opravená přístupová cesta. „Postavením budovy jsme si sáhli na dno svých možností. To ostatní, kanalizace a cesta, to je nad naše možnosti," dodal Luděk Matějíček. I to by se ale mohlo zlepšit. „Přípravy jsou podle sdělení ze stavebního odboru i odboru investic v podstatě hotovy," potvrdila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. Na podzim by se mohlo rozhodnout, kdy k samotné stavbě kanalizace dojde. Mohlo by to prý být ale už příští rok.